Artykuły

Poznań. 50 wydarzeń w Scenie Roboczej

- Chcielibyśmy kuć rzeczywistość teatralną nie tylko w Poznaniu - mówił Adam Ziajski, lider Teatru Strefa Ciszy podczas konferencji prasowej w baraku przy ul. Grunwaldzkiej. To tu od kilku miesięcy działa projekt Sceny Roboczej, która dzięki wsparciu MKiDN, Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego otrzymała właśnie dofinansowanie w wysokości 240 tys. zł.

- Nasze hasło na najbliższe dwa miesiące brzmi: "Teatr to nie rurki z kremem" - zapowiada Ziajski, spiritus movens inicjatywy zrzeszającej poznańskie teatry niezależne. - Mamy szansę zaistnieć w Poznaniu nie tylko dzięki pozyskanym środkom, ale także dzięki artystom, którzy nam zaufali - dodaje.

Idzie nowe

Tegorocznymi rezydentami Sceny Roboczej są cztery formacje, które przygotowują premiery, mające wejść na stałe do repertuaru sceny. Pierwszą z nich, zaplanowaną na kwiecień, będzie "Mistrzyni Świata" Teatru Porywacze Ciał w wykonaniu Katarzyny Pawłowskiej. Pod koniec marca w Teatrze Ósmego Dnia zespół będzie świętował dwudziestolecie swojej działalności.

W czerwcu w Scenie Roboczej w spektaklu "Stopklatka" zobaczymy aktora Teatru Polskiego Łukasza Chrzuszcza. Autorką tekstu jest poznańska dramatopisarka Malina Prześluga.

W październiku w baraku przy ul. Grunwaldzkiej zobaczymy Janusza Stolarskiego. - Co jakiś czas dojrzewam do swoich kręgów piekielnych i właśnie dojrzałem do kolejnego. To będzie opowieść o Hiobie - zapowiada aktor.

Pod koniec roku swoje nowe przedstawienie zaprezentuje lublinianin Radomir Franczak i Brytyjczyk Rob Curgenven.

Z Iranu do Poznania

W ramach debiutów zobaczymy tu też przedstawienia dyplomowe słuchaczy Studia Aktorskiego STA, założonego przez Łukasza Chrzuszcza.

Bardzo ciekawie zapowiada się kwietniowa prezentacja zatytułowana "White rabbit, red rabbit", współprodukcja Sceny Roboczej i berlińskiej Aurora Nova Productions. - Autorem tekstu jest Irańczyk, który z powodu swoich przekonań nie mógł opuścić Iranu - opowiada Ziajski i dodaje: - Teraz jego tekst jeździ za niego po całym świecie, a aktorzy dostają go w dniu prezentacji, bo to rodzaj improwizacji - opowiada lider Teatru Strefa Ciszy. Aktorką, którą zobaczymy w poznańskiej odsłonie projektu jest Ewa Kaczmarek z Teatru Usta Usta.

Scena rusza w drogę...

Łącznie w tym roku w Scenie Roboczej odbędzie się 50 wydarzeń, w których zobaczymy 15 zespołów - nie tylko z Polski, ale także z Anglii, Niemiec, Francji i Iranu. Każda z premier pojedzie do jednego z wielkopolskich miast - Środy Wielkopolskiej, gdzie za każdym razem odbywać się będą także warsztaty. - Chcielibyśmy kuć teatralną rzeczywistość nie tylko w Poznaniu - wyjaśnia Ziajski.

We wrześniu Teatr Strefa Ciszy także będzie świętował swoje dwudziestolecie. - Mamy taki pomysł, żeby zorganizować z tej okazji piknik, chcemy też wydać publikację "Miasto w teatrze" - zapowiada szef zespołu.

...i wspiera Stolarską

W najbliższą sobotę o godz. 19 w Scenie Roboczej będzie można zobaczyć spektakl "Smacznego!" Teatru Strefa Ciszy dedykowany gnębionym lokatorom poznańskich kamienic. Spektakl będzie połączony ze zbiórką pieniędzy dla ludzi, których tzw. "czyściciele" pozbawili spokoju albo dachu nad głową.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji