Artykuły

Olsztyn. "Jaka będzie ostatnia noc Don Juana? - spotkanie

Olsztyński Teatr Lalek, Stowarzyszenie Przyjaciół Bretanii i Francji "Amitié" oraz Centrum Polsko-Francuskie Côtes d'Armor Warmia i Mazury zapraszają 13 marca na spotkanie z którego tematem będzie prapremierowy spektakl Sceny dla Dorosłych Olsztyńskiego Teatru Lalek - "Ostatnia noc Don Juana".

26 marca 2013 w Olsztyńskim Teatrze Lalek (scena dla dorosłych) odbędzie się prapremiera polska spektaklu "Ostatnia Noc Don Juana" Edmonda Rostanda w przekładzie Zbigniewa Głowackiego. To pierwsze tłumaczenie na język polski dzieła tego francuskiego dramaturga i pierwsza adaptacja teatralna polskiego tekstu. Spotkanie będzie okazją do przybliżenia życia i twórczości Rostanda (Kazimierz Brakoniecki, Dyrektor Centrum Polsko-Francuskiego) oraz rozmowy z twórcami spektaklu. Udział w spotkaniu wezmą Zbigniew Głowacki, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Olsztyńskiego Teatru Lalek, Julia Mark, reżyserka spektaklu oraz odtwórcy głównych ról: Don Juana - Grzegorz Sowa oraz Diabła - Tomasz Czaplarski.

**

Przyjmijmy, na chwilę, że Don Juan jest postacią realną. I że teraz umiera. Przychodzi jego największy konkurent: Diabeł. Jaka będzie "Ostatnia noc Don Juana"? Z czego będzie się składać jego ostateczna, egzystencjalna rozgrywka? Erotyczne wspomnienia odkształcą się, zmienią swoją wartość i znaczenie. Bo kim w ogóle jest Don Juan? Czy to postać? Czy może dzieło - dramat, opera, spektakl? Wieczny temat, fantom nieustannie tworzony na nowo - przez kolejne pokolenia twórców. Co znajduje się w środku figury nazywanej Don Juanem? Co zobaczymy, kiedy odrapiemy tego konkretnego bohatera z patyny legendy i mitu? Może istnieje ona tylko poprzez Moliera, Mozarta i innych. Może jest wyłącznie niejasnym wyobrażeniem składającym się ze strzępków pamięci: znajomo brzmiącej arii , historii o uwodzicielu z Sewilli, dawno oglądanego przedstawienia. Ile jest w takim razie Don Juana w Don Juanie?

Julia Mark

**

Podczas spotkania będzie można wygrać podwójne zaproszenie na premierę spektaklu.

Serdecznie zapraszamy!

**

KAZIMIERZ BRAKONIECKI, olsztyński poeta, pisarz, tłumacz poezji francuskojęzycznej, animator kultury, kurator wystaw sztuki polskiej XX wieku, współzałożyciel i jeden z liderów pisma, stowarzyszenia oraz fundacji Wspólnota Kulturowa ,,Borussia", członek SPP i Pen Clubu. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutował w 1975 roku. Od 1995 r. kieruje samorządowym Centrum Polsko-Francuskim w Olsztynie.

ZBIGNIEW GŁOWACKI w lipcu 2005 r. został Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Olsztyńskiego Teatru Lalek. Jego pragnieniem jest powrót do korzeni teatru lalek, operującego ciekawą formą plastyczną.

JULIA MARK (PAWŁOWSKA), reżyserka, absolwentka Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej i Reżyserii Dramatu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Zwyciężczyni konkursu reżyserskiego zorganizowanego przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Podczas studiów była asystentką Mikołaja Grabowskiego, Bogdana Hussakowskiego i Marcina Jarnuszkiewicza. Debiutowała "Miłością Fedry" Sarah Kane w warszawskim Teatrze Polonia. Pracuje zarówno w teatrze lalkowym, gdzie realizuje klasykę literatury dziecięcej (m.in. "Alicję w krainie czarów" Carolla, "Piotrusia Pana" Barrie), jak i dramatycznym, reżyserując sztuki współczesne.

GRZEGORZ SOWA, aktor gościnnie występujący w OTL. Absolwent Studium Aktorskiego przy Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie oraz wydziału Wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Przez kilka lat związany z Teatrem Jaracza, głównie ze Sceną Margines. To tam zagrał w spektaklach takich jak "Woyzeck" czy "Noże w kurach". Również na "Marginesie" powstał spektakl "Książę Niezłom", w którym aktor po raz pierwszy spotkał się w pracy z reżyserką "Ostatniej nocy Don Juana" - Julią Mark. Olsztyńscy widzowie kojarzą go jednak najbardziej z roli Behemota w "Mistrzu i Małgorzacie" w reżyserii Janusza Kijowskiego. Prywatnie miłośnik filmów i literatury. Uzależniony od kawy, tatuaży i blogowania.

TOMASZ CZAPLARSKI, w OTL od 2005 r. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, na kierunku aktorskim. Aktor wielokrotnie nagradzany, który poza pracą na scenie, w radiu, czy przed kamerą, prowadzi warsztaty teatralne z dziećmi i młodzieżą ze Szkolnej Rady Teatralnej, działającej przy OTL. W Olsztyńskim Teatrze Lalek zagrał między innymi w: Chłopcach z Placu Broni (Ferenc Molnar, reż. Marek Ciunel), Cykorze (Pál Békés, reż Zbigniew Głowacki), Historii całkiem zwyczajnej (Marija Łado, reż. Petr Nosálek), Igraszkach z diabłem (Jan Drda , reż. Petr Nosálek), Na Arce o ósmej (Ulrich Hub, reż. Marián Pecko).

**

Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie (ul. Dąbrowszczaków 39, I piętro)

13 marca 2013 roku, o godz. 17.00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji