Artykuły

Toruń. Małgorzata Abramowicz śpiewa Staszewskiego

W czwartek w Teatrze Horzycy o godz. 19 zobaczymy recital "Marabut" w wykonaniu Małgorzaty Abramowicz. To kolejna inicjatywa Sceny Propozycji Aktorskich, dzięki której toruńscy artyści dramatyczni zapraszają widzów na monodramy i autorskie koncerty.

Tym razem Małgorzata Abramowicz wykona piosenki Stanisława Staszewskiego - polskiego poety i barda. Tytuł recitalu nawiązuje do płockiego klubu, który istnieje do dziś jako Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Stanisław Staszewski urodził się w 1925 roku w rodzinie ze szlacheckimi korzeniami. W czasie II wojny światowej działał w Armii Krajowej. W 1944 roku brał udział w powstaniu warszawskim. Po zakończeniu wojny Staszewski rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1951 roku poznał swoją przyszłą żonę. W latach 1960-1965 był naczelnym architektem Płocka, gdzie się osiedlił, szybko znajdując się w centrum tamtejszego życia towarzyskiego. Obracał się w kręgach młodzieży skupionej wokół klubu Marabut. Powstały wówczas utwory "Celina" i "Baranek". W tym czasie prowadzono budowę zakładów Petrochemia, o której traktuje piosenka "Inżynierowie z Petrobudowy".

Jego twórczość stała się "podejrzana ideologicznie", a nim samym zaczęła interesować się milicja. Rozpoczął się konflikt z władzami partyjnymi, w wyniku którego Staszewski został usunięty z partii, co oznaczało w tamtych czasach utratę możliwości znalezienia pracy w zawodzie architekta. Staszewski wrócił do Warszawy, zaś w 1967 wyemigrował do Paryża, gdzie pracował w charakterze kreślarza. W Paryżu powstały m.in. utwory: "Bal kreślarzy" i "Marianna". W latach 1968-1970 pracował w Boulogne-sur-Mer, po czym ponownie przeniósł się do Paryża. Zmarł w 1973 roku. Teksty Staszewskiego wykonywali między innymi: Jacek Kaczmarski na płycie "Bankiet", Kult na płytach "Tata Kazika" i "Tata 2" oraz zespół Elektryczne Gitary.

Abramowicz wykona piosenki barda z towarzyszeniem zespołu w składzie: Igor Nowicki (instrumenty klawiszowe), Andrzej Bruner Gulczyński (kontrabas), Mateusz Kurek (gitary), Marek Marszałek (saksofony, flet poprzeczny), Waldemar Franczyk (perkusja). Bilety kosztują 30 zł i 22 zł (ulgowy).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji