Artykuły

["Nie-Boska komedia"...]

"Nie-Boska komedia" Krasińskiego weszła na sceną Teatru im. Kochanowskiego w Opolu; opracowanie dramaturgiczne i reżyseria Bohdan Cybulski, scenografia Sławomir Dębosz, kostiumy Irena Biegańska, muzyka Jerzy Satanowski. Pierwotnie przedstawienia miały odbywać się w kościele, przeszkodziły temu trudności techniczne (opał, brak garderób itd.). O tej przedpremierowej koncepcji piękny szkic zamieszcza w programie wybitny kompozytor Bogusław Schaeffer; przytoczmy parę zdań:

"To miejsce utkwiło w mojej pamięci głęboko. Jakże kochaliśmy w młodości powojennej ten tak bardzo polski kościół! [...] ... w kościele - człowiek staje się jednostką innego rzędu. Zobaczyć i przeżyć tu dramat Nie-Boskiej oznacza więcej niż ewenement teatralny, może być dla niejednego przeżyciem duchowym. Krasiński daje nam taką szansę i chyba tylko on, ów stojący ponad wszelkimi sporami, nie stający za żadną stroną w końcu, bezstronny więc analityk duszy ludzkiej, która w chwilach rewolucyjnego rozpętania myśli i uniesienia głupieje wręcz z radości przemian. Przemian dla nich samych - czy to rozsądne? Człowiek winien się czegoś z historii nauczyć..."

Niestety, do tak planowanej realizacji nie doszło; w zamian zarysy kościoła zbudowano na scenie. O przedstawieniu tym mówi sią już (premiera 14 bm.), że bardzo udane, miejscami piękne, wzruszające. Mocny akcent położono na dwa pierwsze akty, tragedię rodzinną i kryzys osobowości twórczej i ludzkiej Hrabiego-Poety.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji