Artykuły

"Nie-boska" w Opolu

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu wystawia "Nie-boską komedię" Zygmunta Krasińskiego, w reżyserii Bohdana Cybulskiego.

Romana Konieczna, recenzentka "Trybuny Opolskiej" tak pisze o tym spektaklu: "Gdybym miała w jednym zdaniu zrecenzować opolską inscenizację Nie-boskiej, powiedziałabym, że jest to moralitet ożeniony z melodramatem rodzinnym. Z wielkiego dzieła romantycznego w przedstawieniu zbudowanym głównie z jego pierwszej i drugiej części, pozostał właściwie tylko schemat fabularny dramatu Krasińskiego - ładnie, bo poetyckim językiem opowiedziana historia młodego arystokraty, który - będąc poetą - lubuje się w dramatyzowaniu swojego życia, co w połączeniu z przerostem u Hrabiego Henryka wyobraźni nad wolą przynosi opłakane dla niego i jego najbliższych skutki. Schemat ten wyobraźnia autora Nie-boskiej wypełniła profetyczną wizją rewolucji, lecz jej teatralny ekwiwalent nie mieścił się w koncepcji inscenizacyjnej Cybulskiego.

Szkoda, opolska publiczność otrzymała "Nie-boską" w wersji drastycznie uproszczonej i zubożonej, będącej bladym odbiciem, cieniem zaledwie tego dramatu, z którego Swinarski i inni inscenizatorzy robili wielkie, fascynujące widowiska teatralne.

Opolski spektakl nie jest jednak pozbawiony zalet i może się podobać. Do jego walorów należy efektowna, a przy tym funkcjonalna scenografia (Sławomir Dębosz). Ważnym komponentem inscenizacji jest dobra muzyka (Jerzy Satanowski) z melodyjnym motywem przewodnim".

Wśród aktorów: Dariusz Skowroński - Mąż, Elżbieta Skrętowska - Żona, Adolf Chronicki - Anioł, Bronisław Kassowski - Jakub, Andrzej Wichrowskl - Szatan. Rolę 14-letniego Orcia gra młodziutki amator.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji