Artykuły

Szczecin. "Życie to sen" już w sobotę

2 marca Teatr Współczesny zaprasza na premierę spektaklu Pedro Calderona de la Barca "Życie to sen" w nowym przekładzie Marty Eloy Cichockiej i w reżyserii Wojtka Klemma.

Kto przygotuje spektakl? - pisze na teatralnym blogu Kamila Paradowska:

Wraz z reżyserem pracującym w teatrach w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Izraelu, znanym szczecińskiej publiczności z realizacji "Judyty" Friedricha Hebbla, przyjechały osoby zarówno kojarzone z pracy przy szczecińskich premierach, jak i artyści pierwszy raz tworzący dla naszej sceny. Wśród realizatorów obecna jest stała współpracowniczka reżysera, Johanna Hoehmann, która pracowała przy premierze "Judyty" i tym razem również przygotuje dramaturgię spektaklu. W przedstawieniu "Życie to sen" zobaczymy też kostiumy autorstwa Julii Kornackiej, projektantki mody i autorki kostiumów teatralnych dla wielu polskich reżyserów, m.in. Michała Zadary, Barbary Wysockiej i Jana Peszka. To jej piąta realizacja dla Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Podczas marcowej premiery spektaklu pierwszy raz będziemy mieli okazję zobaczyć scenografię przygotowaną przez Magdalenę Gut, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, która najwięcej realizacji scenograficznych przygotowała dla niemieckiej reżyserki Tiny Lanik, a jej prace ogląda publiczność m.in. w Berlinie, Zurichu, Wiedniu i Stuttgarcie. Po raz pierwszy usłyszymy także muzykę przygotowaną przez duet Bracia Oleś (Marcin Oleś - kontrabasista i Bartłomiej Brat Oleś - perkusista), tworzący od ponad dziesięciu lat autorskie kompozycje, dla których głównym punktem odniesienia jest jazz. Zespół artystów po raz pierwszy pracujących dla szczecińskiej sceny, tworzy także tancerka, choreografka i performerka, autorka projektów tanecznych, Magdalena Jędra.

Nowy przekład i adaptację tekstu Calderona de la Barca "Życie to sen" przygotowała doktor iberystyki - Marta Eloy Cichocka, absolwentka Université de Caen Basse-Normandie i Université de Paris VIII. Marta Eloy Cichocka wykłada na co dzień na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, specjalizuje się w tłumaczeniach z francuskiego i hiszpańskiego, a także wydaje własną poezję.

3 x Calderon

Wydarzenie bez precedensu w polskim teatrze. Trzech reżyserów, w jednym sezonie, sięga po należące do klasyki europejskiego dramatu dzieło Calderona i opowiada o współczesności w wymiarze ludzkim, politycznym i społecznym.

"Życie jest snem" i w szczecińskiej wersji "Życie to sen" - tytuł, który pojawił się na afiszach teatrów - Współczesnego we Wrocławiu, Wybrzeże w Gdańsku i szczecińskiego Współczesnego każe nam zastanowić się dlaczego właśnie dziś tak aktualny jest temat iluzoryczności ludzkiego życia i jak może zostać w teatrze zinterpretowany. Co ciekawe, po tekst hiszpańskiego dramatopisarza sięgnęło trzech reżyserów z innego pokolenia, posługujących się różnym językiem teatru, poszukujących w zupełnie inny sposób odpowiedzi na podobne pytania. Ciekawe byłoby zobaczenie - zestawienie w jednym miejscu trzech tych spektakli. Na razie możliwe jest to tylko poprzez obserwację zapowiedzi i pierwszych recenzji (wrocławska premiera w reż. Lecha Raczaka już się odbyła, w sobotę, o tej samej porze publiczność w Gdańsku zobaczy interpretację Kuby Kowalskiego, a w Szczecinie - Wojtka Klemma).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji