Artykuły

Zajęcia z monologu interaktywnego

MONOLOG INTERAKTYWNY

ZAJĘCIA USPRAWNIAJĄCE PUBLICZNE WYSTĄPIENIA

DLA MŁODZIEŻY (od 16 roku życia) I DOROSŁYCH (bez limitu wieku)

Zajęcia są przeznaczone dla osób, które występują publicznie w jakiejkolwiek formie (np. prezentują cokolwiek przed większym gronem odbiorców, choćby miała to być prezentacja w szkole) i chcą nabyć nowe umiejętności: opanowywania tremy, prawidłowej dykcji i artykulacji, sprawnego nawiązywania kontaktu z odbiorcami, radzenia sobie w trudnych sytuacjach podczas wystąpienia. Tak więc zajęcia przeznaczone są dla osób, które:

występują lub planują wystąpienie publicznie, a sprawia im to jakiekolwiek trudności

chcą nabyć nowe umiejętności i świetnie się przy tym bawić

Celem tych zajęć jest nabycie lub pogłębienie umiejętności, polegających na:

prawidłowej dykcji i artykulacji

świadomym posługiwaniu się ciałem

opanowaniu tremy

łatwym nawiązywaniu kontaktu z odbiorcami

jasnym i zwięzłym wyrażaniu myśli

radzeniu sobie podczas publicznego występu z nieprzewidzianymi wcześniej sytuacjami

zaskakującym puentowaniu postawionych wcześniej tez oraz niewymuszonym żartowaniu

Każdy z uczestników w ciągu dziesięciu godzin zegarowych (godzina raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie) oraz trzech spotkań grupowych poznaje tajniki warsztatu (ćwiczenia oddechowe, emisyjne, artykulacyjne i ruchowe) oraz przygotowuje indywidualną krótką prezentację (do 5 minut), którą przedstawi na zakończenie kursu publicznie.

Zajęcia prowadzi Maria Kowalik, aktorka (absolwentka PWSFTviT w Łodzi, występowała w teatrach: Rozmaitości w Warszawie, im. Juliusza Osterwy w Gorzowie, im. Horzycy w Toruniu, Bałtyckim w Koszalinie oraz im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, obecna także w filmach kinowych i serialach telewizyjnych), pasjonatka tworzenia emocjonalnej więzi i swoistego dialogu pomiędzy widownią a osobą referująca temat podczas wystąpienia publicznego.

ZAPISY NA ZAJĘCIA Z MONOLOGU INTERAKTYWNEGO

Zajęcia rozpoczną się w marcu, koniec semestru przewidziany jest w czerwcu.

Zgłoszenia proszę kierować na adres email: mkowalik@sdk.pl

Osoby zapisujące się po raz pierwszy wnoszą opłatę 350 zł (za cały semestr), a te, które robią to po raz kolejny 250 zł (także za cały semestr). Opłaty należy dokonać w sekretariacie SDK (Staromiejski Dom Kultury, Warszawa, Rynek Starego Miasta 2) lub wnieść na konto SDK dostępne na stronie www.sdk.pl z tytułem wpłaty: "monolog interaktywny semestr letni 2013 - imię i nazwisko uczestnika zajęć".

Podczas pierwszego spotkania w drugiej połowie marca ustalony zostanie indywidualny grafik zajęć.

BYT ALBO NIEBYT (podczas publicznego wystąpienia)

Nie do przecenienia jest we współczesnym świecie umiejętność jasnego, zwięzłego wyrażania myśli w sposób swobodny, czasem lekki, ale zawsze niewymuszony. Nie do przecenienia jest swobodne posługiwanie się rodzimym językiem, referowanie tematu ze swadą i bez widocznej tremy.

Jestem aktorką od wielu lat. Skończyłam studia kierunkowe, pracowałam w teatrze i w filmie. Przyszedł jednak taki moment, kiedy musiałam wystąpić przed widownią prezentując markę kosmetyczną. Nie jako aktorka, ale jako ja - osoba prezentująca kosmetyki. Temat znałam dobrze, przygotowałam się do nowej roli solidnie - skończyłam nawet pomaturalną szkołę kosmetyczną zaocznie , żeby ludziom nie opowiadać wyłącznie marketingowych bajek.

I co się okazało? Okazało się, że trema prawie mnie zjadła, że to nie takie proste stanąć przed ludźmi i być sobą, pokazać własną twarz nie chowając się za postacią stworzoną przez dramaturga czy scenarzystę. Trema to zmora prawie każdej występującej publicznie osoby.

Trochę to trwało zanim ją zwalczyłam. Poznałam moją publiczność, nauczyłam się mówić do niej, panować nad nią i przez 9 lat byłam prezenterką. Zjechałam Polskę wzdłuż i wszerz, wystąpiłam jako prezenterka co najmniej tysiąc razy. Mówiłam do widowni, na której było dziesięć osób i do takiej, gdzie było osób pięćset (a może i więcej). Robiłam prezentacje podczas konferencji prasowych. Można powiedzieć, że z publicznością jestem "otrzaskana".

A jednak kiedy wyszłam na scenę w warszawskim klubie, żeby opowiedzieć "coś zabawnego" trema znów chwyciła mnie za gardło!... Tyle tylko, że nikt jej nie zauważył, nikt się nie zorientował, że próbuje mnie dopaść . Bo ona może próbować mnie dopaść, ale nie ma szans mnie zjeść

Dlaczego? Jeżeli chcecie poznać odpowiedź - przyjdźcie na moje zajęcia!

Maria Kowalik

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji