Artykuły

Warszawa. Przytulny smuteczek Tuwima

Piotr Cieplak, reżyser znakomitych singerowskich "Opowiadań dla dzieci" z Teatru Narodowego, twórca niezapomnianego "Kubusia P." z Teatru Studio, powraca do literatury dla najmłodszych. W Teatrze Powszechnym premiera "Lokomotywy" według wierszy Tuwima.

Kilka lat temu w Powszechnym przygotował urocze przedstawienie dla najmłodszych "Ach, jak cudowna jest Panama" według Janoscha. W Guliwerze na afiszu jest jego "Amelka, Bóbr i Król na dachu" według Tankreda Dorsta.

Piotr Cieplak prosi, by go nie nazywać specjalistą od spektakli dla dzieci. A jednocześnie trudno nie zauważyć, że posiada on rzadki dar rozmowy z młodym widzem. Jego "dziecięce" spektakle z wypiekami na twarzy oglądają i maluszki i rodzice. "Traktuję spektakle dla najmłodszych dokładnie tak samo jak przedstawienia dla dorosłych. Inny jest może język, ale świat, o którym opowiadamy ten sam. Tak samo prosty i skomplikowany zarazem" - tłumaczy reżyser.

Tym razem sięga po Tuwima. Po te najbardziej znane wiersze od "Słonia Trąbalskiego" po "Zosię Samosię". Będzie "Pan Hilary", "Ptasie Radio" i wreszcie tytułowa "Lokomotywa". Rzecz dzieje się w przedpokoju, późnym wieczorem, kiedy już wszyscy poszli spać. Z szuflad, z zakamarków wychodzą ludziki, które mają swoje podziemne królestwo.

Zaprasza Piotr Cieplak, reżyser:

Próbujemy rzeczy tradycyjnej, zbudować na scenie taki świat, w którym te wierszyki stałyby się jego językiem. Nie oznacza to jednak, że to jest jakieś nowe odczytanie Tuwima. Broń Boże, rodzice mogą być spokojni. To będzie stare odczytanie znanych utworów. To jest Julian Tuwim, któremu nie poprawiamy ani jednego przecinka. Wychodzimy z założenia, że naszym głównym adresatem są dzieci, które później, jak dorosną, to jeszcze naoglądają się tych nowych odczytań. To dla nich pierwszy raz.

A jednocześnie chciałbym nawiązać sojusz przedszkolaków z ludźmi dojrzałymi przeciwko tym dorosłym, którym się wydaje, że pozjadali wszystkie rozumy. W związku z tym przedstawienie będzie nieco surrealistyczne, nieoczekiwane, trochę żartem utkane z dość - jak mi się wydaje - nie obiegowych figur teatralnych. Nikt tu nie będzie mówił: "hop, kochane dzieci, do przodu, teraz na raz, dwa, trzy, cztery wszystkie się bawimy". Chciałbym, aby udało się przemycić coś... z kruchości tego świata, troski o małych i dużych. Wydaje mi się, że wraz z poezją Tuwima pojawi się na scenie taki przytulny smuteczek. Wierzę, że dopuszczenie takiego tonu czyni rozmowę z małymi widzami nieco poważniejszą.

Teatr Powszechny: "Lokomotywa" według wierszy Juliana Tuwima. Rezyseria - Piotr Cieplak, scenografia - Andrzej Witkowski, muzyka - Kormorany, występują: Eliza Borowska, Maria Robaszkiewicz, Olga Sawicka, Mariusz Benoit, Andrzej Mastalerz, Sławomir Pacek. Premiera w środę 27 lutego o godz. 18. Następne spektakle 28 lutego o godz. 11 i 18

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji