Artykuły

Elbląg. Monodram "Patryk K." na początek ABDYK-akcji

28 lutego o godz. 20 w Watykanie swoją posługę, jako biskup Rzymu, zakończy Benedykt XVI. W tym samym czasie w Elblągu, w Mjazzdze, zainaugurowana zostanie ABDYK-akcja, czyli czytanie performatywne współczesnej dramaturgii, która dotyka kwestii wiary, wyborów, posługi papieskiej na świecie.

Na dobry początek monodram - "Patryk K." [na zdjęciu], który w dzieciństwie marzył o tym, by zostać... papieżem.

- Nie chodzi o żadne kontrowersyjne działania - zapewnia pomysłodawca projektu ABDYK-akcja aktor Krzysztof Grabowski. - Raczej o spotkania widza z tekstami, które zostały stworzone przed decyzją papieża Benedykta XVI o abdykacji, ukazujące kondycję naszej wiary w dzisiejszym świecie. Bardzo często w sposób żartobliwy i z dystansem, ale nigdy w błazeński i prześmiewczy - zaznacza.

ABDYK-akcja odbywać się będzie głównie w Teatrze w Oknie przy ul. Długiej w Gdańsku (scena Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego prowadzonego przez prof. Jerzego Limona z koordynatorką działań Katarzyną Sowalą). Zainaugurowana jednak zostanie w Elblągu. W Mjazzdze.

- Dyrektor Artystyczny Klubu, Wojtek Minkiewicz, gdy usłyszał o pomyśle, o natychmiastowej reakcji artystycznej na wydarzenia, które nas otaczają i dotykają, bez wahania zgodził się na przyłączenie do ABDYK-akcji i mjazzgowej sceny - mówi Krzysztof Grabowski.

I w ten oto sposób 28 lutego o godz. 20 Grabowski pokaże w Mjazzdze (zresztą już po raz drugi - ci, co byli nie żałują, a ci co nie byli - mają okazję) swój wielokrotnie nagradzany na festiwalach monodram "Patryk K.", który powstał w oparciu o prozę Jerzego Pilcha. Ale co Patryk ma wspólnego z papieżem?

- Marzeniem Patryka przez całe dzieciństwo była chęć zostania papieżem - wyjaśnia aktor. - Ta okoliczność rodzi szereg zabawnych historii, które przeplatają jego dalsze życie. Nie jest to jednak spektakl, który godzi w uczucia religijne - zapewnia Grabowski. - Nie rani, nie daje jednoznacznych odpowiedzi, ale bawi, jednocześnie zadając kilka ważnych pytań, dotyczących życia na jednym świecie mężczyzn i kobiet.

Projekt zakłada również czytanie performatywne współczesnej dramaturgii, która dotyka kwestii wiary, wyborów, posługi papieskiej. Być może kontynuację ABDYK-akcji zobaczymy (wysłuchamy) również w Elblągu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji