Artykuły

Moskwa. Masłowska, Różewicz i Kuczok na Targach Książki

Polska będzie w tym roku gościem honorowym 18. Międzynarodowych Targów Książki w Moskwie.Targi rozpoczynają się w środę 7 września, potrwają do poniedziałku 12 września.

Z tej okazji rosyjska publiczność będzie miała szansę spotkać się ze znanymi polskimi autorami: Dorotą Masłowską (na zdjęciu), Tadeuszem Różewiczem, Wojciechem Kuczokiem i Jerzym Sosnowskim. Spotkania organizują: Krakowski Instytut Książki i Instytut Polski w Moskwie.

Dorota Masłowska, najpopularniejsza polska pisarka młodego pokolenia, której debiutancka "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" stała się najbardziej spektakularnym sukcesem wydawniczym w Polsce w ostatnich latach (ponad 120 000 sprzedanych egzemplarzy), książka ta została już przetłumaczona na sześć języków - niedawno ukazała się jako edycja amerykańska. W tym roku ukazało się także rosyjskie wydanie "Wojny polsko-ruskiej" (w wydawnictwie Inostranka). Na jednym ze spotkań Dorota Masłowska wystąpi wspólnie z rosyjską autorką Iriną Dieniżkiną.

Tadeusz Różewicz jest uznawany za jednego z największych i najwszechstronniejszych twórców polskiej literatury współczesnej. Ten poeta, prozaik i dramaturg zajmuje poczesne miejsce wśród najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Także w Rosji ukazało się w ostatnim czasie kilka jego książek. W Moskwie planowane są dwa spotkania z udziałem Różewicza, które prowadzić będą jego tłumacze: Ksenia Starosielska i Asar Eppel.

Wojciech Kuczok jest laureatem najbardziej prestiżowej polskiej nagrody literackiej NIKE. Otrzymał ją w ubiegłym roku za powieść "Gnój". Podczas spotkania na polskim stoisku Kuczok będzie mówił o rosyjskim wydaniu tej książki, które ukaże się na początku września w wydawnictwie NLO. Drugie spotkanie z Wojciechem Kuczokiem poprzedzi projekcja filmu "Pręgi", zrealizowanego na podstawie "Gnoju". Film otrzymał główną nagrodę ostatniego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

Jerzy Sosnowski, znany szeroko w Polsce jako dziennikarz radiowy popularnego programu, a także jako błyskotliwy eseista i pisarz, jest już w Rosji rozpoznawany jako autor sensacyjno-fantastycznej powieści z rosyjskim wątkiem szpiegowskim "Apokryf Agłai". Pisarz będzie podpisywał jej rosyjskie tłumaczenie (Azbooka 2004), na polskim stoisku opowie także o innych swoich książkach oraz weźmie udział w spotkaniu prezentującym nową literaturę z Polski razem z Dorotą Masłowską i Wojciechem Kuczokiem.

Gospodarzem polskiego stoiska narodowego na targach jest Instytut Książki. Na 150 metrach kwadratowych zostanie zaprezentowana m.in. wystawa "Fenomen Solidarności" przygotowana przez Ośrodek KARTA z okazji 25-tej rocznicy powstania "Solidarności" oraz wystawa "Polska-Rosja" prezentująca polskie książki o tematyce rosyjskiej, opublikowane w ostatnich latach. Ta ostatnia wystawa powstała we współpracy z "Nową Polszą".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji