Artykuły

Wrocław. "Dwoje biednych Rumunów..." w PWST

Historię dwojga młodych ludzi, którzy przebrani za Rumunów wybierają się w podróż po Polsce, będzie można zobaczyć na deskach Teatru PWST. Premiera "Dwojga biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej już w piątek.

Spektakl reżyseruje Krzysztof Dracz, aktor niegdyś związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu, a od kilku lat z Teatrem Dramatycznym w Warszawie: - Pierwotnie tekst miał służyć tylko edukacji aktorskiej studentów na zajęciach. Kiedy jednak zaczęliśmy nad nim pracować, okazał się na tyle nośny, że po kilku modyfikacjach postanowiliśmy stworzyć na jego podstawie spektakl dyplomowy.

"Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" to wydany w 2006 roku na zamówienie Teatru Rozmaitości w Warszawie dramaturgiczny debiut Masłowskiej. Sztuka opowiada historię dwójki imprezowiczów, którzy po jednej z balang, będąc pod wpływem narkotyków, postanawiają wyruszyć w podróż po Polsce udając Rumunów - Dżinę i Parchę. Ich wycieczka jest tak naprawdę ucieczką od beznadziejnej, otaczającej ich rzeczywistości.

Okazuje się, że Parcha jest gwiazdą telewizyjnego serialu, a Dżina samotną matką, która alimenty przepuszcza na narkotyki. W całej sztuce fikcja miesza się z rzeczywistością, co prowadzi do tragicznego zakończenia.

We wrocławskim spektaklu do tekstu dodany został prolog, modyfikacji uległa też końcówka.

Krzysztof Dracz: - Częścią spektaklu miał być też krótki filmik. Nakręciliśmy go, ale okazało się, że nie spełnia swojej funkcji, więc teraz funkcjonuje jako trailer, który można obejrzeć w internecie.

Jak podkreśla reżyser, nie znajdziemy w spektaklu odniesień do żadnej z poprzednich realizacji "Dwojga biednych Rumunów ". A było ich kilka. Niedługo po ukazaniu się drukiem w listopadzie 2006 roku na deskach Teatru Rozmaitości spektakl na podstawie tekstu Masłowskiej, z Romą Gąsiorowską i Erykiem Lubosem w rolach głównych, wyreżyserował Przemysław Wojcieszek.

Niespełna dwa lata później sztuka miała swoją premierę w londyńskim Soho Theatre, a w 2009 roku na antenie TOK FM doczekała się adaptacji radiowej, w której wystąpili m.in. Maciej Stuhr i Dominika Kluźniak.

Sztuka "Dwoje biednych Rumunów " trafiła też na deski rumuńskiego Teatru Narodowego, Newton Theatre w Sydney oraz kilku teatrów w USA.

W spektaklu PWST występują studenci IV roku Wydziału Aktorskiego: Karolina Gibki, Sonia Roszczuk, Michał Czaderna, Łukasz Kaczmarek, Michał Kosela, Adam Pietrzak i Radomir Rospondek.

To jednak nie jest jedyna sztuka w repertuarze Teatru PWST w tym miesiącu. Pod koniec lutego będzie można tam obejrzeć dyplom Wydziału Lalkarskiego: bardzo dobrze przyjęte przez publiczność "Dzikie łabędzie" w reżyserii Jerzego Bielunasa, czyli bajkową opowieść o poświęceniu i bratersko-siostrzanej miłości. Kolorowy, wesoły spektakl ze świetną choreografią Maćka "Gleby" Florka to, w przeciwieństwie do najnowszej premiery, propozycja dla młodszych widzów.

* Premierowe pokazy "Dwojga biednych Rumunów mówiących po polsku" 15 i 16 lutego (piątek i sobota) o godz. 19 w siedzibie PWST (ul. Braniborska 59).

** Spektakl będzie można jeszcze zobaczyć 19, 20 i 22 lutego o godz. 18. Na premierę wstęp za zaproszeniem, na pozostałe spektakle wstęp wolny, konieczna rezerwacja miejsc pod tel. 71 358 34 23 lub adresem pwst@pwst.wroc.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji