Artykuły

Kielce. Pierwsza opera Filharmonii Świętokrzyskiej

Garderobiane, zmiany scenografii, ustawienia świateł i orkiestra grająca w kanale - tego nowa siedziba filharmoników jeszcze nie widziała. Na pierwszy spektakl operowy "Cosi fan Tutte" Wolfganga Amadeusza Mozarta zaprasza dziś wieczorem Filharmonia Świętokrzyska.

Przedstawienie powstało przy współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina i jest pierwszą operową produkcją naszej instytucji. Zapowiadając wydarzenie w połowie stycznia, dyrektor filharmonii Jacek Rogala już wtedy przyznawał się do tremy. Nic dziwnego, bo spektakl operowy to nie tylko muzyka, ale przede wszystkim olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne wymagające dopracowania wielu szczegółów dotyczących artystów czy wsparcia technicznego w kulisach sceny. A na to, by zgrać warstwę sceniczną przygotowaną przez uniwersytet z odpowiedzialną za muzykę Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej i obsługę techniczną, zespół miał tylko pięć dni.

Na premierę opery w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej wybrano jedną z trzech wielkich autorstwa Mozarta, uznawaną za muzyczne arcydzieło "Cosi fan Tutte". To dramatyczno-muzyczna opowieść o wystawianiu uczuć zakochanych na próbę. Mozartowskie dzieło "Tak czynią wszystkie albo szkoła kochanków" z librettem Lorenzo da Ponte zostanie przeniesione w czasy współczesne, a kuszone będą dwie piękne i bogate studentki, których narzeczeni mają wyjechać na misję do Afganistanu. Spektakl operowy wyreżyserował Ryszard Cieśla, solista Warszawskiego Teatru Wielkiego i dziekan Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina przy wsparciu Przemysława Klonowskiego, reżysera oper i autora wystaw m.in. dla Muzeum Teatralnego przy Teatrze Wielkim w Warszawie.

W spektaklu wystąpią doświadczeni soliści: Joanna Freszel (sopran) w roli Fiordiligi, współpracujący m.in. z Operą Krakowską Marcin Kotarba jako Ferrando oraz Andrzej Klimczak jako sprawca zamieszania i inicjator zamiany narzeczonych Don Alfonso. Towarzyszyć im będą studenci UMFC: Elwira Janasik jako Dorabella, Karolina Ciwis jako służąca Despina i Tomasz Kumięga jako Guglielmo.

Autorką scenografii jest Karolina Fandrejewska, studentka scenografii na warszawskiej ASP, za kostiumy odpowiada Zofia Lubińska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii, a choreografię opracowała Aleksandra Dziurosz, założycielka Warszawskiego Teatru Tańca, laureatka nagrody choreograficznej dyrektora Polskiego Teatru Tańca Ewy Wycichowskiej w 2005 roku.

Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej dyrygować będzie dyrektor Jacek Rogala, który już zapowiada, że jeśli przedsięwzięcie się powiedzie, kielczanie mogą liczyć na kolejne spektakle operowe.

Spektakl będzie opatrzony polskimi napisami, rozpocznie się dziś o godz. 19. Bilety - 30 i 35 zł - można kupić w kasie filharmonii w godz. 9-17 i na godzinę przed spektaklem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji