Artykuły

Warszawa. I Europejski Festiwal Muzyki Filmowej

W czwartkowy wieczór (25 sierpnia) na placu Teatralnym usłyszymy utwory jedenastu polskich kompozytorów, ilustrowane filmami i grą aktorską na żywo.

Scenariusz widowiska napisali Wiesław Dąbrowski i Janusz Zaorski. Chcieli w ten sposób uczcić sto dziesiątą rocznicę powstania kina i trzydziestolecie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W spektaklu usłyszymy muzykę znanych na całym świecie i wielokrotnie nagradzanych polskich kompozytorów, począwszy od Bronisława Kapera, laureata Oskara z 1953 roku, poprzez m.in. Wojciecha Kilara, Krzysztofa Komedę [na zdjęciu] i Zbigniewa Preisnera, aż do Jana A.P. Kaczmarka. Polską Orkiestrę Radiową poprowadzi Krzesimir Dębski.

Pokazane zostaną fragmenty filmów, fotosy i plakaty, a na scenie na żywo wystąpią aktorzy. Grupa mimów, której jako taper będzie towarzyszył Włodzimierz Nahorny, w niecodzienny sposób przedstawi historię kina. Zostaną też pokazane ciekawe materiały dokumentalne - po raz pierwszy będzie można zobaczyć, jak Zbigniew Rybczyński odbiera przyznanego mu w 1982 roku Oskara i dziękuje "Solidarności". - W przedstawieniu zminimalizowaliśmy jednak obecność słów. Najważniejsza ma być muzyka - podkreśla Janusz Zaorski, reżyser spektaklu.

Europejski Festiwal Muzyki Filmowej odbywa się w ramach cyklu imprez artystycznych "Polski Dom". - Chcemy, żeby plac Teatralny stał się otwartym salonem artystycznym, miejscem spotkań warszawiaków i turystów. Co roku w sierpniu i wrześniu będą tu organizowane plenerowe koncerty, widowiska i pokazy filmowe - deklaruje Janusz Pietkiewicz, dyrektor Biura Teatru i Muzyki Urzędu Miasta. W następnych latach ma być zaprezentowana muzyka z Włoch, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Zdaniem twórców festiwalu Warszawa mogłaby się stać w ten sposób stolicą europejskiej muzyki filmowej.

I Europejski Festiwal Muzyki Filmowej, plac Teatralny, czwartek 25 sierpnia, godz. 20. Wstęp bezpłatny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji