Artykuły

Włoszczowa. "Tolek Banan" na żywo w szkołach

Spektakl "Stawiam na Tolka Banana", transmitowany z Teatru im. Jaracza w Olsztynie obejrzeli uczniowie 11 szkół z województwa świętokrzyskiego. Czy uczniowie z Polski zobaczą kiedyś spektakl transmitowany z kieleckiego teatru? Rozmowy trwają.

Do oglądania spektakli teatrów z całej Polski zachęca szkoły Telewizja Polska. Wystarczy chcieć, by bezpłatnie obejrzeć spektakle - ostatnio transmitowano "Stawiam na Tolka Banana" [na zdjęciu] z Teatru im. Jaracza w Olsztynie.

Projekt udostępnienia uczniom zwłaszcza z małych miejscowości teatru przez Internet ruszył jesienią. Do tej pory odbyły się cztery transmisje i zainteresowanie nimi jest coraz większe. W październiku do kieleckiego oddziału TVP zgłosiło się 8 szkół z województwa świętokrzyskiego, w styczniu 11, teraz może ich być 20. Niestety, z powodów technicznych nie można przyjąć wszystkich i dlatego Telewizja Polska przyjmuje zgłoszenia tych placówek, które jeszcze udziału w projekcie nie brały - by wszystkim dać szansę uczestniczenia.

Wymagania sprzętowe stawiane szkołom nie są zbyt wymagające. Szkoły, które otrzymują kod dostępu pokazują spektakl transmitowany na żywo na salach gimnastycznych, w salach lekcyjnych. Atmosfera jaka towarzyszy spektaklom potrafi być wyjątkowa. Na przykład uczniowie ze szkoły w Mircu podeszli do wizyty w internetowym teatrze bardzo poważnie: przygotowali bilety, ponumerowali krzesła, zawiesili nawet kurtynę by odsłonić ją jak w prawdziwym teatrze.

Taka forma wyjścia do teatru bardzo spodobała się uczniom z Włoszczowy. Pierwszy spektakl oglądali uczniowie szkoły podstawowej, kolejny gimnazjum a ostatni liceum. I już zgłosili swój udział do kolejnego. Anna Wychowaniec, polonistka z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kielcach bardzo chwali pomysł telewizji. - Adaptację "Stawiam na Tolka Banana" oglądały u nas dwie klasy - mówi. - Spektakl bardzo się podobał. Dla młodzieży to ciekawe przeżycie.

Uczniowie pani Anny z klasy I B chodzący regularnie do kieleckiego teatru mogli porównać obie placówki.

Czy uczniowie z Polski zobaczą kiedyś spektakl transmitowany z kieleckiego teatru? Rozmowy na ten temat trwają. Teatr dramatyczny może pochwalić się barwnym i rozśpiewanym "Pinokiem" a Kielecki Teatr tańca wzruszającym "Dziadkiem do orzechów". Obie produkcje warte są pokazania.

Tymczasem kolejni uczniowie w lutym obejrzą w internecie "Anię z Zielonego Wzgórza" transmitowaną z Teatru Muzycznego w Poznaniu. Zainteresowanie spektaklem jest spore, ale są jeszcze miejsca. Szkoły chętne do pokazania go uczniom powinny kontaktować się z kieleckim oddziałem Telewizji Polskiej pod numerem 41-360-03-03.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji