Artykuły

Poznań. Premiera filmu o Hipolicie Cegielskim

Film dokumentalny przypominający życie i dzieło wybitnego Wielkopolanina "Poezja i maszyny - Hipolit Cegielski 1813 - 1868" zostanie w piątek po raz pierwszy pokazany publiczności. Rok 2013 jest Rokiem Hipolita Cegielskiego. Narratorem filmu jest aktor Teatru Nowego Michał Grudziński.

40 minutowy film dokumentalny oprócz zdjęć, wypowiedzi ekspertów i historyków zawiera także scenki i rekonstruowane epizody z życia Cegielskiego. Narratorem filmu jest aktor Teatru Nowego Michał Grudziński.

- Dla mnie najważniejsze było pokazanie Hipolita Cegielskiego w wielu wymiarach. Zapisał się on w historii gospodarczej i patriotyzmu pracy, ale jakby pozostał filologiem, to też miałby swoje miejsce w historii kultury polskiej. Jego podręcznik o poezji wykorzystywany był przez pokolenia studentów i uczniów. Jeżeli do tego dodamy jego pionierskie działania, jako wydawcy prasy codziennej w Poznaniu i Wielkopolsce to daje to pogląd o wielkości jego osoby - powiedział reżyser filmu Jacek Kubiak.

Producentami filmu są: Wydawnictwo Miejskie Posnania oraz Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. Dokument został tak nakręcony, że może być pokazany, jako trzyodcinkowy mini serial.

Hipolit Cegielski, który urodził się w 1813 r., karierę zaczynał od założenia w 1850 r. w Poznaniu warsztatu, w którym wytwarzał proste narzędzia rolnicze. Pięć lat później rozpoczął produkcję maszyn i narzędzi rolniczych - żniwiarek, kosiarek, siewników, młocarni. Fabryka została rozbudowana w okresie międzywojennym, a po II wojnie światowej przekształcono ją w Zakłady Przemysłu Metalowego im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Poznański przemysłowiec był też niezwykle czynnym działaczem społecznym i politykiem.

Cegielski brał czynny udział w życiu społeczno-kulturalnym Wielkopolski. W latach 1848-1850 wydawał "Gazetę Polską" - pierwszy poznański dziennik, a od 1859 r. "Dziennik Poznański". W 1849 r. był posłem do sejmu pruskiego. Współzałożyciel Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (1857), a od 1865 r. prezes Centralnego Towarzystwa Gospodarczego. Zmarł w 1868 r.

Po raz pierwszy film zostanie pokazany publiczności w piątek w poznańskim ratuszu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji