Artykuły

Wrocław dumny z Różewicza

To fantastycznie, że twórczość Tadeusza Różewicza trafiła do opery, a na jej podstawie powstało dzieło muzyczne.

Wrocław jest dumny z tego, że właśnie tu mieszka i tworzy Tadeusz Różewicz. Wielkie szczęście mają teatry dramatyczne, które mogą od lat na swoich scenach wystawiać utwory tego znakomitego dramaturga i poety. Marzyłam o tym, aby powstało dzieło muzyczne, którego inspiracją byłaby twórczość Tadeusza Różewicza. Było to zadanie niełatwe do zrealizowania, ponieważ nasz wybitny artysta jest niezwykle wymagający i niechętnie daje zgodę na zmiany i skróty w swoich utworach, co przy kompozycji operowej jest nieuniknione.

Dlatego z ogromną radością przyjęłam informację, iż Zygmunt Krauze uzyskał zgodę na adaptację tekstu "Pułapki" na potrzeby opery, a także otrzymał zamówienie od prezydenta miasta na skomponowanie tego dzieła, które nasza instytucja zobowiązała się wystawić.

Światowe prawykonanie opery Krauzego "Pułapka", do której libretto kompozytor napisał wspólnie z Grzegorzem Jarzyną na podstawie znanego dramatu Tadeusza Różewicza, będzie wyjątkowym wydarzeniem. Gwarantują to twórcy tego dzieła - znakomity kompozytor, wybitny dramaturg i poeta Tadeusz Różewicz i jego wspaniała sztuka "Pułapka" oraz współtwórca libretta.

Niezwykle utalentowana młoda artystka Ewelina Pietrowiak jest reżyserką tego spektaklu, a także autorką scenografii. Współpracuje z Bożeną Klimczak, która przygotowuje ruch sceniczny. Kostiumy zaprojektowała Małgorzata Słoniowska. Ponadto znakomici soliści (w partii Franza wystąpią Mariusz Godlewski i Łukasz Rosiak) i orkiestra pod dyrekcją Tomasza Szredera gwarantują wysoki poziom artystyczny tego niezwykłego przedstawienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji