Artykuły

"Szkoła żon"

Czwarta premiera sezonu w Starym Teatrze to "Szkoła żon" Moliera. Głównym bohaterem tej smutnej komedii jest Arnolf, mężczyzna w sile wieku, który nie żenił się, ponieważ obawiał się zostać rogaczem. Wynalazł więc sposób na uniknięcie małżeńskiej zdrady: wychowanie sobie żony od dziecka na posłuszną i nieznającą świata gąskę. Wzięta na wychowanie Anusia właśnie jest w wieku stosownym do małżeństwa, ale wcale nie ma ochoty na poślubienie opiekuna. Pojawił się bowiem młody i przystojny Horacy, w którym natychmiast się zakochała. Sytuację komplikuje fakt, że Horacy jest synem przyjaciela Arnolfa.

Molier bawi widzów komedią omyłek wynikającą z tej sytuacji, ale przede wszystkim zajmuje ich bogactwem charakterów głównych postaci, przede wszystkim Arnolfa i Anusi. Molier napisał Arnolfa dla siebie, Anusię grała jego młodziutka żona Armanda. W XVII-wiecznym Paryżu plotkowano oczywiście, że "Szkoła żon" to obraz prywatnego życia sławnego autora, aktora i dyrektora teatru. Czy to prawda, nie wiadomo. Ważne, że komedia Moliera jest znakomita.

Spektakl wyreżyserowała i opracowała muzycznie Ewa Kutryś, scenografię zaprojektowała Barbara Hanicka. Występują: Arnolf - Krzysztof Globisz, Anusia - Katarzyna Warnke, Horacy - Marcin Sianko, Alojz - Piotr Cyrwus, Małgosia - Monika Jakowczuk, Chryzald - Jacek Romanowski, Oront - Zbigniew Kosowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji