Artykuły

Warszawa. Polsko-niemiecki spektakl o "ziemi niczyjej"

"Ziemia niczyja/Niemands land" opiera się na dwóch tekstach napisanych przez niemieckiego dramatopisarza Lothara Kittstein'a i dwóch autorstwa Julii Holewińskiej. Polska premiera 24 stycznia w Teatrze Powszechnym.

Dwóch autorów - cztery teksty - jedna opowieść

Dwa narody - wiele opowieści - jedna historia

Polska. Niemcy. Punkt wspólny - ZIEMIA NICZYJA

Mazury. Przez wiele lat po wojnie ich nowi, polscy mieszkańcy nie naprawiali niczego w swych nowych domach, wciąż obawiając się, że dawni właściciele powrócą, by upomnieć się o swoje Miejsce, gdzie się znaleźli i z wolna zapuszczali korzenie było dla nich ZIEMIĄ NICZYJĄ, przez którą Historia przetoczyła się z okrutnym chichotem. Taka ZIEMIA NICZYJA rozpościera się wciąż między Polakami i Niemcami, mimo upływu czasu, mimo integracji Europy, mimo wszelkich wysiłków. ZIEMIA NICZYJA nierozliczonych krzywd, nieukaranych win, zapomnianych ludzkich losów - rodzinnych opowieści, które jak drzazgi tkwią w świadomości kolejnych pokoleń.

Spektakl Teatru Powszechnego i niemieckiego Fringe Ensemble podejmuje ten kontrowersyjny temat z punktu widzenia młodego pokolenia Polaków i Niemców: z odwagą, która zaskoczy niejednego widza, ale właśnie przez to przyczyni się do przełamywania tabu ZIEMI NICZYJEJ po obu stronach granicy. Jak głośne ostatnio filmy - Róża czy Pokłosie - spektakl nie ma sobie nic z dydaktyki czy uproszczonego rozliczania historycznych win. Zaskakując atrakcyjną, nowoczesną teatralną formą "ZIEMIA NICZYJA" ukazuje, jak współczesny teatr może - i powinien - zabierać głos w najważniejszych sprawach współczesności.

****

Lothar Kittstein (DE) Julia Holewińska (PL)

"Ziemia niczyja/Niemands land"

24 stycznia - PREMIERA POLSKA

25 stycznia, g. 19.30 oraz 26 i 27 stycznia, g. 17.30

produkcja Fringe Ensemble/ Phoenix5/ Teatr Powszechny

PREMIERA NIEMIECKA 28 listopada 2012

Spektakl wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej

(Gefördert aus Mitteln der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji