Artykuły

Białystok. Słobodzianek nominowany do nagrody literackiej

Dariusz Adamowski, Krzysztof Gedroyć, Mira Łuksza, Wojciech Roszkowski i Tadeusz Słobodzianek - to autorzy nominowani do nagrody literackiej im. Wiesława Kazaneckiego.

Z ogromu zgłoszeń zawsze staramy się wybrać najbardziej wartościowe tytuły. W tym roku zgodnie uznaliśmy, że należy wytypować dokładnie te pozycje - mówi Jolanta Sztachelska, przewodnicząca kapituły Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. - Nasze nominacje pokazują ciekawe tendencje w literaturze nie tylko z tego regionu, ale także z całego kraju.

Spośród 20 wniosków na najlepszą książkę 2012 roku wybrano pięć pozycji. Charakteryzuje je różnorodność - zarówno gatunkowa jak i tematyczna. W 22. edycji nagrody - której patronuje białostocki poeta - najsilniejszą reprezentację będzie miała właśnie poezja. Nominacje uzyskały trzy tomiki: "Gub, trać, porzucaj" Dariusza Adamowskiego, "Biały stok" Miry Łukszy i "Dworzec św. Łazarza" Wojciecha Roszkowskiego.

- Mira Łuksza napisała jeden z lepszych tomików w swojej twórczości, w najnowszym zbiorze w sposób bardzo melancholijny opowiada o przestrzeni Białegostoku. Wojciecha Roszkowskiego zauważyliśmy już w zeszłym roku. To poeta, który prezentuje wysoką klasę pisarską, twórczo przerabia pewne fakty medialne, taka twórczość trafia głównie do młodych odbiorców. Wiersze Dariusza Adamowskiego charakteryzuje świeżość spojrzenia na rzeczywistość przetworzoną przez świadomość egzystencjalną - ocenia Jolanta Sztachelska.

Do nagrody nominowana jest także powieść Krzysztofa Gedroycia "Piwonia, niemowa, głosy" oraz dramat Tadeusza Słobodzianka "Śmierć proroka i inne historie o końcu świata". - Książka Gedroycia to już dość dobrze znana pozycja, która wpisuje się w modę powieści kryminalnych naznaczonych specyfiką regionu - mówi Jolanta Sztachelska. - Dramaty Słobodzianka mówią o czymś niezwykle ważnym dla współczesnego człowieka, pewnej nostalgii za absolutem.

Na początku lutego kapituła zbierze się w pełnym składzie i wytypuje zwycięzców. Zespół stały kapituły tworzą: literat Dariusz Kiełczewski, literaturoznawcy Marek Kochanowski i Jolanta Sztachelska. Doradzają im Halina Kazanecka, krytyk literacka Justyna Sobolewska oraz literaturoznawca Katarzyna Sawicka-Mierzyńska. Sekretarzem kapituły jest Anna Pieciul - dyrektor biura kultury w białostockim magistracie. Ich wybór rozpatrzy prezydent miasta. Dotąd nie zdarzyło się, by sprzeciwił się decyzji ekspertów. Laureaci zostaną zaprezentowani podczas gali wręczenia, która planowana jest na 1 marca. Wartość nagrody to 32 tys. zł, może być podzielona na kilka osób.

Laureatami za 2011 rok byli: Michał Androsiuk za książkę "Biały koń", czyli magiczną przypowieść o Miasteczku, dzięki której mieszkańcy Podlasia zyskują imię i pamięć oraz Jan Kamiński za powieść "Książka meldunkowa", czyli znakomity pomysł na własną, a zarazem wielowątkową opowieść o prowincji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji