Artykuły

Halka po góralsku

"Halka" - jedna z najsłynniejszych oper polskich, tym razem z udziałem górali i ich oryginalnej muzyki. Premiera jesienią tego roku. W sumie - jak zdradza inicjatorka przedsięwzięcia - Agnieszka Kuk-Konieczna - w tym artystycznym przedsięwzięciu weźmie udział ponad 100 osób. Pierwsze próby mają się zacząć w połowie stycznia - zapowiada Beata Zalot w Tygodniku Podhalańskim.

Inicjatorem i koordynatorem całego przedsięwzięcia jest Agnieszka Kuk-Konieczna, śpiewaczka operowa pochodząca z Bukowiny Tatrzańskiej prawnuczka słynnej prymistki podhalańskiej Bronisławy Koniecznej, zwanej "Dziadońką". - Projekt powstał już w 2010, kiedy koncertowałam we Włoszech i śpiewałam arię "Halki" po włosku - opowiada artystka. - Wtedy narodził się pomysł, żeby we Włoszech zrobić naszą "Halkę" z włoską orkiestrą, dyrygentem, polskimi artystami, z udziałem regionalnych chórów. To miała być oryginalna "Halka", ale z udziałem rodzimych góralu dzięki którym tańce i śpiewy góralskie byłyby autentyczne - tłumaczy. Premiera miała się odbyć w Rzymie w grudniu ubiegłego roku. Tamten pomysł upadł z powodu braku funduszy, ale idea wystawienia "Halki" z udziałem górali pozostała.

Śpiewaczka zaraziła nią Agnieszkę Kreiner, kierującą Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną, która wraz z mężem napisała skrócony i przerobiony scenariusz moniuszkowskiej "Halki" (autorem oryginalnego libretta jest Włodzimierz Wolski). Zostanie oczywiście muzyka Moniuszki, skrócony scenariusz został wzbogacony o sceny pokazujące autentyczne podhalańskie obrzędy. Obok profesjonalnych śpiewaków (w postać Halki wcieli się Agnieszka Kuk-Konieczna, partię Jontka zaśpiewa jej mąż Tomasz Kuk), na scenie pojawi się autentyczna góralska kapela.

W miejsce stylizowanej będzie oryginalna podhalańska muzyka, autentyczne tańce, stroje i inne prawdziwe rekwizyty. Transkrypcji języka, jakim posługują się w oryginalnej "Halce" występujące tam postacie, na gwarę podhalańską dokonał prof. Stanisław Hodorowicz. W operze, oprócz Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej, wezmą udział "Turliki". W jedną z postaci wcieli się także Bartek Koszarek, znany regionalista i szef Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej. W sumie - jak zdradza Agnieszka Kuk-Konieczna - w tym artystycznym przedsięwzięciu weźmie udział ponad 100 osób. Pierwsze próby mają się zacząć w połowie stycznia. W organizację zaangażował się m. in. zakopiański urząd miasta, podhalańscy parlamentarzyści -senator prof Stanisław Hodorowicz, poseł Andrzej Gut Mostowy Wsparcie obiecał urząd marszałkowski. Premiera zaplanowana jest na jesień tego roku w Zakopanem.

Wystawieniem góralskiej "Halki" zainteresowane jest szefostwo Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, które zadeklarowało udostępnienie małej sceny Agnieszka Kuk-Konieczna - śpiewaczka operowa odnosząca sukcesy na scenach w Polsce i za granicą. Ukończyła wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem ad. II st. Agnieszki Monasterskiej. Na scenach operowych pojawia się od 1988 roku. Wcieliła się m.in. w Pierwszą Damę Królowej Nocy w przedstawieniu "Die Zauberflote" WA. Mozarta, Gianettę w przedstawieniu "Napój Miłosny" G. Donizettiego, tytułową Dydonę w operze "Dydona i Eneasz" Henry Purcella, Mystery w operze "The Fa-iry Queen" Henry Purcella czy w postać Violetty Valery, główną bohaterkę "Traviaty" G. Verdiego.

Współpracuje z mediolańską Orchestra Lirico Sinfonica Idea Opus, z którą koncertowała w wielu teatrach Włoch. Występuje także, jako solistka, w koncertach muzyki oratoryjnej. Brała udział w koncertach przygotowywanych i prowadzonych przez znakomitego angielskiego dyrygenta Paula Esswooda z towarzyszeń iem orkiestry i kameralistów Capelli Cracoviensis.

Współpracuje z teatrem poetycko-literackim "Stygmator". Jest założycielką zespołu Ap'passionata, który wykonuje jej kompozycje Śpiewa też poezję śpiewaną.

Agnieszka Kuk-Konieczna wystąpiła też obok artystów podhalańskich w Operze Góralskiej "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu", która była wystawiona m.in. w rzymskim Teatrze Capran oraz w Warszawie, na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

***

"Halka" - słynna opera Stanisława Moniuszki, do której libretto napisał poeta Włodzimierz Wolski, jest to przejmująca opowieść o nieszczęśliwej miłości młodej góralki Halki, którą rozkochuje w sobie bogaty szlachcic Janusz. Mimo że Jontek - zakochany z kolei w dziewczynie góral - przestrzega ją przed paniczem, ta wierzy w jego obietnice. Tymczasem Janusz zostawia góralkę w ciąży i żeni się z Zofią - szlachcianką równą sobie stanem. Zrozpaczona góralka w dniu ich ślubu odbiera sobie życie, rzucając się w nurt górskiej rzeki.

Premiera opery odbyła się w Wilnie w 1848 r. i spotkała się z niechęcią zarówno publiczności, jak i krytyki. Doceniono ją dopiero 10 lat później. Podczas premiery warszawskiej - I stycznia 1858 r w Teatrze Wielkim "Halkę" przyjęto entuzjastycznie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji