Artykuły

Warszawa. Teatralne hity 2013

Krzysztof Warlikowski zaprosi na "Kabaret" inspirowany m.in. filmem Boba Fosse'a, w Studio premiera "Ożenku" w reżyserii Iwana Wyrypajewa, a w Polskim na afiszu nowa sztuka Sławomira Mrożka "Karnawał".

Plany warszawskich teatrów na 2013 rok, mimo kryzysu i cięć w kulturze, wyglądają imponująco. I choć nie wszystkie sceny przygotują premiery swoich marzeń, to widz będzie miał w czym wybierać. Oto nasz subiektywny przewodnik.

Wyrypajew w Studio

W Teatr Studio, który pod kierownictwem artystycznym Agnieszki Glińskiej, stał się nowym, gorącym i wyrazistym miejscem na mapie teatralnej Warszawy, już 1 lutego ważna premiera. Rosyjski dramatopisarz i reżyser Iwan Wyrypajew wystawia "Ożenek" Gogola. Twórca spektakli "Lipiec", "Taniec Delhi" i "UFO. Kontakt" po raz pierwszy w Polsce pracuje nad nie swoim tekstem. W obsadzie m.in: Agata Buzek-Mazan, Karolina Gruszka, Marcin Bosak, Łukasz Lewandowski, Mirosław Zbrojewicz, Modest Ruciński i Jakub Kamieński.

Z kolei na 8 marca Studio zapowiada premierę "Czarnobylskiej modlitwy". Po książkę Swietłany Aleksijewicz (przekład Jerzy Czech), reportaż na temat katastrofy w Czarnobylu, sięga Joanna Szczepkowska, która przygotowała adaptację i wyreżyseruje spektakl.

W drugiej połowie marca Teatr Studio otworzy nową scenę, w Modelatorni. To właśnie tam zobaczymy "Rachatłukum" Jana Wolkersa w wykonaniu Marcina Bosaka. Reżyseria - Sebastian Chondrokostas.

TR w ATM Studio

TR Warszawa przygotowuje przegląd swoich najważniejszych, dużych produkcji (niektóre nie były grane w Warszawie od kilku sezonów). Przedstawienia Grzegorza Jarzyny ("T.E.O.R.E.M.A.T", "Między Nami Dobrze Jest", "Giovanni", "Uroczystość") oraz Krzysztofa Warlikowskiego ("Krum", "Anioły w Ameryce", "Oczyszczeni") będzie można zobaczyć gościnnie w wynajmowanej sali w ATM Studio przy Wale Miedzeszyńskim 384.

Kabaret Warlikowskiego

Krzysztof Warlikowski pracuje nad nowym projektem teatralnym. "Kabaret" (tytuł roboczy) inspirowany jest dwoma filmami: "Kabaretem" Boba Fosse'a oraz "Shortbusem" Johna Camerona Mitchela. Z jednej strony Niemcy czasów republiki Weimerskiej, w których władzę stopniowo przejmują faszyści, z drugiej - Nowy Jork po 11 września.

Spektakl Nowego Teatru powstaje w koprodukcji z festiwalem w Awinionie. Warszawska premiera odbędzie się w czerwcu w Hali Nowego Teatru przy ul. Madalińskiego.

- Warlikowski, znany z tego, że prowokuje widzów do nieustannej rozmowy, dyskusji i debaty, sięga po formę i poetykę kabaretu, w której bezpośredni zwrot do widza i nieustanne łamanie konwencji narzucających czwartą ścianę, należą do podstawowych zasad. Kabaret z zasady jest przestrzenią wolności i trwającego permanentnie porządku karnawału - zapowiada Piotr Gruszczyński, dramaturg Nowego, współautor adaptacji.

Witkacy w Narodowym, Młody Stalin w Dramatycznym

W Narodowym na afiszu: Witkacy i Ionesco. Jan Englert reżyseruje "Bezimienne dzieło" (premiera 2 marca), Maciej Prus - "Łysą śpiewaczkę" (premiera 13 kwietnia, scena przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego). Teatr Dramatyczny na kwiecień planuję prapremierę nowej sztuki Tadeusza Słobodzianka "Młody Stalin", którą wyreżyseruje Ondrej Spišák.

A w Teatrze Ateneum trwają próby "Ja, Feuerbach" [na zdjęciu scena z prób]. Po dramat Tankreda Dorsta, w którym legendarną rolę stworzył na początku lat 90. w Teatrze Dramatycznym Tadeusz Łomnicki, sięga Piotr Fronczewski. To opowieść o aktorze "starej daty", który po latach przerwy postanawia wrócić na scenę. Piotr Fronczewski spektakl reżyseruje i wystąpi w roli głównej, partnerują mu Maria Ciunelis i Grzegorz Damięcki. Premiera 2 lutego. Kolejną propozycją Ateneum będą "Miny polskie" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Na scenariusz, który przygotował Tadeusz Nyczek, złożą się teksty Bogusławskiego, Wyspiańskiego i Gombrowicza.

Romeo i Julia w Powszechnym

W Teatrze Powszechnym Grażyna Kania przymierza się do inscenizacji "Romea i Julii" Szekspira. Julię zagra młoda, utalentowana, energetyczna (oglądaliśmy ją ostatnio w "Wichrowych wzgórzach" w Studio) Anna Smołowik. Premiera - 18 maja. Natomiast już w lutym Piotr Cieplak przygotuje nowy spektakl familijny - "Lokomotywę" na podstawie tekstów Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.

Na scenę Teatru Powszechnego wraca Edyta Olszówka. Zobaczymy ją w tytułowej roli w spektaklu "Klara" według książki Izy Kuny. Tę opowieść o samotności czterdziestolatków w wielkim mieście, reżyseruje Aleksandra Popławska. Premiera 21 marca.

Zemsta w Polskim i Och-u

Teatr Polski kończy w styczniu sto lat. Dyrektor Andrzej Seweryn zapowiedział, że w Roku Jubileuszowym na afiszu gościć będą ważne działa polskiej literatury. Wśród premier m.in. "Zemsta" Fredry (reżyseria Krzysztof Jasiński), "Quo vadis" Sienkiewicza (w inscenizacji Janusza Wiśniewskiego) i wreszcie nowa sztuka Sławomira Mrożka "Karnawał" (reż. Jarosław Gajewski). A już 29 stycznia dyrektor Andrzej Seweryn wystawi "Irydiona" Zygmunta Krasińskiego. Ten sam tytuł, którym scenę przy Karasia w 1913 roku otwierał jej twórca - Arnold Szyfman.

"Zemstę" zobaczymy też w Och-teatrze. W przedstawieniu w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza wystąpią m.in. Cezary Żak, Wiktor Zborowski i Artur Barciś (premiera w lutym). Z kolei w Teatrze Polonia w marcu premiera nowej sztuki rosyjskiego autora Nikołaja Kolady "Baba Chanel" w reżyserii Izabeli Cywińskiej.

Polska w IMCE

"O dobru" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki, spektakl Teatru im. Szaniawskiego z Wałbrzycha rozpocznie nową warszawską imprezę "Polska w IMCE. Niecodzienny Festiwal Teatralny". Prywatny teatr Tomasza Karolaka podjął się ambitnego zadania, chce przynajmniej raz w miesiącu zapraszać do Warszawy ciekawe, wartościowe spektakle, przygotowane w najdalszych zakątkach Polski. Nad programem przeglądu czuwa jako selekcjoner, recenzent teatralny Jacek Cieślak. Pokazy "O dobru" - 14 i 15 stycznia. W lutym w ramach przeglądu - "Lubiewo" z krakowskiego Teatru Nowego według książki Michała Witkowskiego w reżyserii Piotra Siekluckiego.

Rosjanie w Warszawie

W 2011 roku polski teatr był gościem festiwalu Złota Maska w Moskwie, w maju tego roku nastąpi rewizyta: najlepsze zespoły z Moskwy i Petersburga pokażą swoje spektakle na scenach stołecznych teatrów. Organizatorami pierwszej od lat tak obszernej prezentacji rosyjskiego teatru pt. "Da! Da! Da! Współczesny teatr, dramat i performans z Rosji" są Instytut Adama Mickiewicza i Festiwal Złota Maska, a kuratorami - Agnieszka Lubomira-Piotrowska, tłumaczka i promotorka rosyjskiej dramaturgii oraz Roman Pawłowski, krytyk i publicysta.

- Rosyjski teatr jest stanowczo za mało obecny w Polsce, chcemy to zmienić. Wybraliśmy zarówno klasyczne przedstawienia, kojarzące się z tradycyjną rosyjską szkołą aktorstwa i inscenizacji, jak i nowe tendencje, związane z teatrem dokumentu, performansem i aktywizmem politycznym - zapowiada Roman Pawłowski. - Chcemy za pomocą teatru opowiedzieć o Rosji jako kraju, który zmaga się ze swoją totalitarną przeszłością, a zarazem przeżywa dynamiczne przemiany społeczne i kulturowe, związane z przebudzeniem społeczeństwa obywatelskiego i nowymi zjawiskami w kulturze.

Do Warszawy przyjedzie m.in. legendarny Mały Teatr z Petersburga ze spektaklem w reżyserii Lwa Dodina "Życie i los", opartym na zakazanej w czasach Związku Radzieckiego powieści Wasilija Grossmana, panoramie losów rosyjskiej inteligencji podczas Wojny Ojczyźnianej. Zobaczymy też "Gorki-10" - rozliczeniowe przedstawienie o epoce sowieckiej w reżyserii Dmitrija Krymowa, eksperymentatora z moskiewskiej Szkoły Sztuki Dramatycznej oraz spektakl "Lear. Komedia" z Teatru Prijut Komedianta z Petersburga w reżyserii Konstantego Bogomołowa, polityczną interpretację tragedii Szekspira, która była wydarzeniem zeszłorocznego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Obok teatrów repertuarowych do Warszawy przyjadą także zespoły niezależne m.in: Teatr.Doc z Moskwy. Nietypowym wydarzeniem będzie sześciogodziny spektakl - performance "Shoot/Get Treasure/Repeat" według cyklu jednoaktówek brytyjskiego dramaturga Marka Ravenhilla o świecie po 11 września. Przedstawienie z petersburskiego Teatru Post rozgrywać się będzie równolegle w przestrzeni rzeczywistej i na Facebooku.

Prezentacjom rosyjskich zespołów towarzyszyć będą premiery spektakli, które z polskimi teatrami zrealizują reżyserzy z Rosji. Bogomołow przygotowuje w Teatrze Narodowym adaptację powieści Władimira Sorokina "Lód". W Teatrze Studio Marat Gacałow wystawi sztukę awangardowego dramaturga z Białorusi Pawła Priażki "Życie jest piękne".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji