Artykuły

Polskie Radio. Rok 2012 w teatrze i nie tylko

Dzisiejsza audycja "Trójka pod księżycem", nadawana tuż po północy w radiowej Trójce, poświęcona będzie podsumowaniu roku 2012 w teatrze i nie tylko. Gośćmi Barbary Marcinik będą Maciej Nowak, dyrektor Instytutu Teatralnego, Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu i Paweł Sztarbowski, wicedyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Z roku na rok przypominam, że w życiu kulturalnym liczą się sezony, nie lata, ale że wszyscy podsumowują, to i ja podejmuję taką próbę, z tym, że... Nie sporządzam klasycznych list przebojów, nie proponuję rankingów. Na pewien obiektywizm w ocenie, tego, co za nami możemy liczyć, rozmawiając o życiu teatralnym, bo spotykamy się w większym gronie.

Zaprosiłam - tradycyjnie - dyrektora Instytutu Teatralnego Macieja Nowaka, dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu, redaktora Notatnika Teatralnego - Krzysztofa Mieszkowskiego oraz wicedyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy - Pawła Sztarbowskiego.

Każdy z panów ma za sobą spory trening z krytyki teatralnej, którą na tyle, na ile może nadal uprawia.

Usłyszymy poza tym głosy: Pawła Potoroczyna - dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, dyrektora Malta Festival Poznań, Michała Merczyńskiego, dyrektora TR Warszawa - Grzegorza Jarzyny oraz nie-dyrektora (jeszcze) - reżyserki Moniki Strzępki.

Interesują nas przede wszystkim zjawiska w życiu teatralnym 2012, wydarzenia wokółteatralne. Same premiery potraktujemy drugoplanowo.

Do tzw. innych wydarzeń roku nawiążemy, pozwalając sobie na pewien subiektywizm. Nie wiem zatem, na co zwrócą uwagę moi goście.

Ja, z ub. roku zapamiętałam:

Odejście Pani Wisławy Szymborskiej oraz utworzenie Fundacji Wisławy Szymborskiej . Tu - krótkie spotkanie z prezesem FWS - Michałem Rusinkiem.

Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk w Poznaniu

Wystawy w PGS w Sopocie (tu - osobne podsumowanie w ostatnim w tym roku wydaniu MBK - 30.12.)

Debiut powieściowy Tomasza Różyckiego - "Bestiarium" i powieść Joanny Bator - "Ciemno, prawie noc"

Tomik wierszy (ostatni) Wisławy Szymborskiej - "Wystarczy"

"Dziennik" Jerzego Pilcha

Autobiografię Salmana Rushdiego - "Joseph Anton"

Kontrowersyjny Nobel dla Mo Yana

To - oczywiście - nie wszystko, ale w jakimś sensie oddaje "energię" kończącego się mojego roku. Brakuje tutaj muzyki, bo też zabrakło na nią specjalnego i miejsca i czasu w moich audycjach.

Mam nadzieję, że ta mieszanka próby obiektywnego z subiektywnym będzie adekwatna do tego, jaki to był rok w życiu teatralnym i nie tylko.

Zapraszamy.

Baszka Marcinik i Wojtek Dorosz

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji