Artykuły

Bytom. "Baron cygański" w Operze Śląskiej

Po 33 latach na afisz Opery Śląskiej wchodzi "Baron cygański". W historii bytomskiego teatru będzie to dopiero druga premiera tej operetki Johanna Straussa. Pierwsza realizacja, z 1979 roku, cieszyła się dużą popularnością - była prezentowana 157 razy, obejrzało ją łącznie ponad 100 tysięcy widzów.

Jej realizatorami byli: Halina Dzieduszycka (inscenizacja i reżyseria), Marta Bochenek (choreografia) i Zdzisław Wendyński (kierownictwo muzyczne). Krzysztof Dziewięcki, który poprowadzi orkiestrę podczas sobotniej premiery, miał też możliwość kilkadziesiąt razy dyrygować tamtą wersją "Barona cygańskiego". ( ) tamte dekoracje i kostiumy tak się już zgrały, a koncepcja sceniczna stała się niemodna, że czas już na nową wersję - przyznał dyrygent w rozmowie z Reginą Gowarzewską opublikowaną w "Opera Cafe". Dodał również, że nowa wersja "Barona cygańskiego" kładzie większy nacisk na udział baletu w przedstawianej opowieści. Nie dziwi to, ponieważ reżyser, Henryk Konwiński, to znany i ceniony choreograf i tancerz. Dekoracje do jego interpretacji Straussowskiej operetki przygotował Ireneusz Domagała, za kostiumy odpowiedzialna jest Małgorzata Słoniowska.

Prapremiera "Barona cygańskiego" odbyła się w Wiedniu w 1885 roku. Akcja libretta, opartego na noweli węgierskiego pisarza Maurycego Jókaia pt. "Saffi", rozgrywa się na pograniczu węgiersko-tureckim, potem w Wiedniu, w połowie XVIII wieku. "Baron" początkowo pomyślany był jako opera, trafił jednak - ku rozgoryczeniu niemieckiego kompozytora - na scenę operetkową. Z miejsca odniósł sukces i jest dziś klasyką swojego gatunku.

Premiera "Barona cygańskiego" w reżyserii Henryka Konwickiego w sobotę 15 grudnia o godz. 18. Powtórzenie spektaklu: 17 grudnia na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji