Artykuły

Warszawa. Dziś premiera "Królowej Margot" w Narodowym

W sobotę 8 grudnia na dużej scenie Teatru Narodowego odbędzie się premiera spektaklu opartego na powieści Aleksandra Dumasa "Królowa Margot" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

Stołeczna publiczność może znać jego przedstawienie "Zmierzch bogów" na podstawie filmu Luchino Viscontiego pokazywane na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych czy tytuły zrealizowane w Teatrze Powszechnym: "Letnicy" Maksyma Gorkiego, "Białe małżeństwo" Tadeusza Różewicza, "Kształt rzeczy" Neila LaBute'a.

"Królowa Margot" to kontynuacja zainteresowań reżysera historią i skomplikowanymi relacjami rodzinnymi. - Jeśli odrzeć "Królową Margot" Dumasa ze scen z gatunku płaszcza i szpady - jest dla mnie drapieżną opowieścią o mechanizmach władzy. O cenie, jaką płaci się za wejście w świat polityki, o momencie, w którym rządzący zaczynają zjadać własny ogon. Każdy, kto choćby tylko otrze się o ten świat, zostaje naznaczony, jego życie całkowicie się zmienia - mówi reżyser Grzegorz Wiśniewski. - Ta francuska powieść, traktująca o XVI-wiecznej Francji, o historycznej Nocy św. Bartłomieja, o Katarzynie Medycejskiej i królewskim rodzie Walezjuszów wciąż brzmi dla mnie w sposób niezwykle aktualny - dodaje.

Ślub tytułowej Margot - księżniczki Małgorzaty Walezyjskiej, (Wiktoria Grodeckaja) i króla Nawarry Henryka (Karol Pocheć) ma położyć kres ciągnącym się od lat wojnom religijnym. Jednak fanatyzm królowej matki - Katarzyny (Danuta Stenka), nieudolność króla i spiski możnych doprowadzają do największej masakry w historii Paryża - rzezi hugenotów w noc św. Bartłomieja.

Współpraca dramaturgiczna: Jakub Roszkowski, autorką scenografii i kostiumów - Barbara Hanicka, opracowanie muzyczne - Rafał Kowalczyk, reżyseria świateł - Wojciech Puś. W obsadzie m.in.: Danuta Stenka, Wiktoria Gorodeckaja, Marcin Hycnar, Arkadiusz Janiczek, Mateusz Rusin, Karol Pocheć, Jadwiga Jankowska-Cieślak. Premiera: 8 grudnia, godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji