Artykuły

Nowy Sącz. CK Sokół promuje sztukę operową

Wirtualny kontakt z operą oraz transmisje widowisk operowych zapewnia mieszkańcom Sądecczyzny i odwiedzającym region turystom Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

- Nie możemy zaprosić sądeczan i turystów odwiedzających Sądecczyznę do obejrzenia spektaklu na żywo w prawdziwej operze, więc postanowiliśmy zapewnić im wirtualny kontakt z operą - poinformowała Liliana Olech z Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

Instytucja ta, określana w skrócie "Sokół", promuje sztukę operową wśród sądeczan.

- Podczas odbywającego się co dwa lata festiwalu im. Ady Sari - słynnej śpiewaczki operowej związanej z naszym regionem - zaobserwowaliśmy ogromne zainteresowanie sztuką operową. Aby wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom sądeczan, "Sokół" od kilku miesięcy realizuje program Trans-Opera, w ramach którego organizuje comiesięczne retransmisje oraz transmisje na żywo słynnych światowych oper. Ponadto od ponad roku działa prowadzona przez nas strona internetowa operalnia.pl - mówiła Olech.

Opery w ramach programu Trans-Opera są transmitowane na dużym ekranie w specjalnie przeznaczonej do tego sali im. Lucjana Lipińskiego w "Sokole" i - jak zaznaczyła Olech - cieszą się ogromną popularnością.

Historię opery i słownik terminów operowych, gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wirtualną bibliotekę z fragmentami znanych na świecie oper sądeczanie, ale także wszyscy internauci, mogą poznać odwiedzając stronę internetową operalnia.pl.

Jak powiedziała PAP Olech, pomysłodawczyni i opiekunka strony, operalnia.pl jest przeznaczona dla najmłodszych internautów oraz dla dorosłych, dla operowych amatorów i dla profesjonalistów. "Strona ta jest szczególnie atrakcyjna - graficznie i dźwiękowo dla dzieci. Szukaliśmy w internecie podobnych stron dla maluchów i nie znaleźliśmy. Prawdopodobnie więc jest to jedyna na świecie strona internetowa umożliwiająca najmłodszym zapoznanie się z twórczością operową" - wyjaśniła przedstawicielka "Sokoła".

Operalnia.pl, powstała dzięki unijnej dotacji, ma kilka zakładek. Szczególnie ciekawa - według opiekunki strony - dla każdej grupy odbiorców jest zakładka "Biblioteka", która zawiera najciekawsze fragmenty ponad 20 najsłynniejszych oper świata. I tak internauta może tu posłuchać i obejrzeć m.in. "Carmen" Bizeta, "Orfeusza" Monteverdiego czy "Czarodziejski flet" Mozarta.

W zakładce "Rozrywka" znajdują się gry edukacyjne, dzięki którym dzieci w zabawny i interesujący sposób poznają kostiumy aktorów i rodzaje głosów operowych.

Moduł "Słownik" gromadzi hasła dotyczące opery i twórczości operowej. "Okazuje się, że wiele dzieci w małopolskich szkołach, w tym krakowskich, które odwiedziliśmy promując naszą stronę, nie wie czym się różnią poszczególne rodzaje głosów. Sprawdzając +Słownik+ internauta dowie się m.in. tego, czym się różni sopran od altu" - powiedziała Olech.

W zakładce "Dla profesjonalistów" mieszczą się szczegółowe informacje o organizacji Opera Europa i o bieżących wydarzeniach z życia europejskich oper, m.in. o zbliżających się premierach czy konferencjach poświęconych sztuce operowej.

Dzięki stworzeniu tej strony internetowej Małopolskie Centrum Kultury Sokół przystąpiło w 2011 r. również do organizacji Opera Europa zrzeszającej europejskie instytucje operowe.

Przynależność do tej organizacji dała sądeckiemu centrum kultury możliwość uczestnictwa w międzynarodowych konferencjach operowych w Europie, a także włączenia się w organizację Europejskich Dni Operowych (najbliższe w maju 2013 r. w europejskich teatrach operowych).

Organizacja Opera Europa powstała w latach 90. ubiegłego wieku. Zrzesza 116 członków w 36 krajach. Jej polskimi członkami, obok Małopolskiego Centrum Kultury Sokół, jest Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie i Warszawska Opera Kameralna. Celem organizacji jest wzmocnienie instytucji zajmujących się sztuką operową w Europie oraz umożliwienie wzajemnej współpracy twórców operowych z różnych państw, a przez to promocję opery w społeczeństwie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji