Artykuły

Teatr w internecie

"Przygody Sindbada Żeglarza", wystawione wczoraj o godzinie 10 na scenie Teatru Śląskiego, jednocześnie obejrzało około tysiąca uczniów z całej Polski. Jak to możliwe? Wszystko dzięki technice i współpracy telewizji i teatru - pisze Grażyna Dębała w Polsce Dzienniku Zachodnim.

- Za pośrednictwem transmisji satelitarnej, to, co dzieje się na scenie w Katowicach, jest przesyłane do Warszawy, a stamtąd przez sieć internetową trafia do wybranych szkół. Dzięki temu uczniowie blisko stu szkół podstawowych z całego kraju mogli w czasie rzeczywistym oglądać spektakl w swojej szkole - tłumaczy Krzysztof Lisiak, rzecznik prasowy Teatru Śląskiego.

Założenie pomysłodawców tej akcji jest takie, by zakodowany obraz trafiał głównie do szkół, które nie mają w pobliżu żadnego teatru. W ten sposób chcą dotrzeć do publiczności, której w inny sposób teatr by nie zdobył.

Wczorajszy spektakl to pierwsze takie przedsięwzięcie w historii katowickiego teatru, ale telewizja ma już w tej materii doświadczenie. Po raz pierwszy spektakl online transmitowany był pod koniec października z Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie. Wtedy "Czarnoksiężnika z krainy Oz" obejrzało ponad tysiąc uczniów z województwa świętokrzyskiego. Wszystko się udało, technika nie zawiodła, a uczniowie byli zachwyceni. Stąd decyzja, że przedsięwzięcie po prostu musi być kontynuowane. Tym bardziej że dla wielu uczniów z małych miejscowości to pierwszy kontakt z magią teatru.

- Dzięki przychylności dyrektorów teatrów w Polsce tysiące uczniów z miejscowości znacznie oddalonych od placówek teatralnych ma szansę obejrzenia na żywo ciekawego spektaklu. Telewizja Polska traktuje to przedsięwzięcie nie tylko jako wzbogacenie i urozmaicenie szkolnych zajęć, ale także jako ważny element edukacji artystycznej i sposób na tworzenie nawyku uczestnictwa w życiu kulturalnym - tłumaczy Joanna Stempień-Rogalińska, rzeczniczka TVP.

Tym razem telewizyjne ekipy wraz z kilometrami kabli zjawiły się w Teatrze Śląskim. Taka transmisja to duże wyzwanie, bo spektakl ma też tradycyjną widownię, która często bardzo żywiołowo reaguje na to, co dzieje się na deskach scenicznych. Ważne, że tym razem wszystko się udało.

Już wiadomo, że "Przygody Sindbada Żeglarza" to nie ostatni spektakl w ramach tego przedsięwzięcia. Na udział w akcji zgadzają się kolejne teatry. Telewizja już planuje, że w przyszłym roku spektakle online będą transmitowane do szkół przynajmniej raz w miesiącu.

Najbliższa premiera już 14 grudnia. Tym razem uczniowie ze szkół w małych miejscowościach będą mieli okazję obejrzeć widowisko muzyczne Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Będzie to "Opowieść wigilijna".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji