Artykuły

Zdrajca musi zginąć

Sym w roku 1934 grał w filmach polskich i niemieckich

Igo Sym personalia

Urodzony: 3 lipca 1896 roku w Innsbrucku jako Julian Sym. Jego ojciec Antoni był Austriakiem, matka. Julia Sepp, Polka. Jego brat Ernest w czasie l wojny pracował dla polskiego podziemia. Kariera: Aktor teatralny, kabaretowy i filmowy. Grał w filmach polskich i niemieckich: "Wampiry Warszawy"(1925), "Die Kaiserjaeger" (1928) i "Szpieg w masce" (1933). W tym ostatnim wcielił się w postać szefa polskiego kontrwywiadu. Prywatnie: Był żonaty z Heleną Ritą Fałat (rozwód), mieli syna Juliana (umarł w wieku 9 lat). Zmarł: 7 marca 1941 roku. zastrzelony przez grupę specjalną ZWZ.

W odwecie za wykonany przez polskie podziemie wyrok śmierci, Niemcy rozstrzelali 21 zakładników.

Trzech mężczyzn zapukało do mieszkania Igo Syma na czwartym piętrze eleganckiej kamienicy przy ulicy Mazowieckiej 10 w Warszawie dziesięć minut po siódmej rano. Otworzyła gosposia. - Czy pana dyrektora Syma możemy prosić? - zapytał jeden z niespodziewanych gości. Po chwili właściciel mieszkania wyszedł do przedpokoju, mimo wczesnej pory całkowicie ubrany, jakby za chwilę miał wybrać się w podróż. - Czy to pan Igo Sym? - padło pytanie. - Tak. Czym mogę panom służyć? - odpowiedział uprzejmie. Właśnie wtedy padł strzał - z odległości metra, prosto w serce, śmiertelny. Porucznik Roman Rozmiłowski, pseudonim Zawada, oraz dwóch towarzyszących mu kolegów z grupy likwidacyjnej Komendy Okręgu Związku Walki Zbrojnej szybko zbiegli po schodach. Kilka godzin później, 7 marca 1941 roku, o wyroku wykonanym na dyrektorze administrowanego przez okupanta Theater der Stadt Warschau (przedwojenny Teatr Polski) wiedziało całe miasto.

Z Ordonówną w "Szpiegu w masce"

Igo Sym był przed wojną popularnym aktorem. Nie gwiazdorem jak Aleksander Żabczyński, Eugeniusz Bodo czy Adolf Dymsza, ale z pewnością jego twarz była rozpoznawalna. Przystojny, choć nieco sztywny, wychowany w Wiedniu, do końca życia mówił po polsku z charakterystycznym twardym "r". Występował w kabaretach i w filmach. W tych pierwszych pisali dla niego najlepsi - Tuwim i Włast - w tych drugich partnerował gwiazdom pierwszej wielkości. W "Szpiegu w masce" wystąpił u boku Hanki Ordonówny, a Warszawa plotkowała potem o ich romansie. Kilka lat wcześniej,na planie jednego z filmów kręconych w Wiedniu, Igo Sym miał podobno romans z samą Marleną Dietrich!

Miał powodzenie u kobiet i z tego korzystał

Jego jedyną żoną była Helena Rita Fałat, córka znanego malarza Juliana Fałata. Ich małżeństwo trwało krótko, mieli syna Juliana (zmarł w dzieciństwie na zapalenie opon mózgowych). Helena Rita, zwana Kuka, po rozwodzie z Symem ponownie wyszła za mąż, urodziła jeszcze dwoje dzieci, ale po śmierci najstarszego syna popełniła samobójstwo. Z kolei Igo Sym nigdy więcej się nie ożenił. Miał wielkie powodzenie u kobiet. I z tego korzystał.

Prawdopodobnie już przed wojną aktor miał związki z niemieckim wywiadem. Podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku z innymi mieszkańcami miasta kopał jeszcze rowy, ale już miesiąc później chodził po Krakowskim Przedmieściu ze swastyką na ramieniu. W 1940 roku gubernator Fischer mianował go dyrektorem otwartego właśnie niemieckiego teatru. Igo Sym stał się najbardziej jaskrawym przypadkiem kolaboracji z niemieckim okupantem. Wojskowy Sąd Specjalny podziemnego państwa polskiego wydał na niego wyrok. Akcja z 7 marca 1941 roku była pierwszą tak spektakularną karą dla zdrajcy. W odwecie za jego śmierć władze okupacyjne wzięły 118 zakładników. 21 z nich rozstrzelano w podwarszawskich Palmirach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji