Artykuły

Poznań. Zjedzie ekipa Łukasza Barczyka

Ekipa filmowa realizująca "Hiszpankę" pojawi się już za tydzień na uliczkach Starego Miasta i przed Teatrem Polskim. A w styczniu Paderewski będzie przemawiał z Bazaru.

Film Łukasza Barczyka [na zdjęciu] ma być najmocniejszym akcentem przyszłorocznej, 95. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Ma to być "spiritual thriller", opowieść o pojedynku spirytystów polskich i niemieckich, i o zmierzającym do Poznania Ignacym Janie Paderewskim, któremu usiłuje przeszkodzić demoniczny dr Manfred Abuse, medium na usługach armii niemieckiej (w tej roli wystąpi hollywoodzki aktor Crispin Glover).

Z Łodzi do Poznania

Zdjęcia do filmu ruszyły na początku października. Filmowcy są już po zdjęciach w atelier Studia Filmowego Kadr w Warszawie. Na początku listopada filmowcy przenieśli się do Wrocławia. Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska zauważyli ekipę m.in. dlatego, że dla potrzeb realizacji filmu zamknięto na krótki czas most Zwierzyniecki. Teraz ekipa "Hiszpanki" pracuje w Łodzi - w filmie "zagra" bowiem również świetnie zachowana, łódzka architektura przemysłowa z XIX w. - W tej chwili kręcimy zdjęcia w pałacu Poznańskich - relacjonuje Maciej Szwarc z Film-Art, producent kreatywny filmu. - Dotychczas nakręciliśmy już 65 procent zdjęć.

Kiedy filmowcy zjawią się w Poznaniu? Już niebawem. - 12 grudnia przenosimy się do Poznania i 13 grudnia zaczynamy zdjęcia w uliczkach Starego Miasta - mówi Szwarc.

Paderewski w Bazarze, zamkną ruch wokół

Filmowców zobaczymy na pewno w okolicy Góry Przemysła oraz na ulicy Klasztornej. Potem ekipa przeniesie się do Teatru Polskiego. Tam 18 grudnia odbędzie się konferencja prasowa, poświęcona obchodom tegorocznej rocznicy powstania, a dziennikarze będą mogli zobaczyć plan filmowy.

- Potem mamy przerwę świąteczną, a 9 stycznia ekipa wraca do Poznania na kolejne zdjęcia - opowiada Szwarc. Wtedy nakręcone zostaną sceny na Ławicy, placu Wolności, Ostrowie Tumskim i w starym zoo na Zwierzynieckiej.

Budynek Sądu Rejonowego na Młyńskiej zagra niemiecki obiekt wojskowy. Najwięcej komplikacji związanych będzie z realizacją sceny przemówienia Paderewskiego pod Bazarem. - To będzie skomplikowana operacja, bo na czas zdjęć będziemy musieli wyłączyć ten teren z ruchu drogowego - przyznaje Szwarc.

Premiera za rok

W filmie występują znani polscy aktorzy, m.in. Jakub Gierszał, Jan Peszek, Piotr Głowacki i Sonia Bohosiewicz.

W "Hiszpance" grają także aktorzy z zagranicy: Florence Thomassin z Francji, Karl Markovics z Austrii, Fritz von Friedl i Christian Paetzold z Niemiec oraz Amerykanie - wspomniany już Crispin Glover oraz jego ojciec Bruce Glover. - Nakręciliśmy już wszystkie sceny z udziałem Crispina Glovera. Jestem pod wielkim wrażeniem jego pracy. Świetnie wypadł też znany wszystkim z oscarowych "Fałszerzy" Karl Markovics - zdradza nam Szwarc.

Premiera filmu - w grudniu 2013 r. Obraz powstaje za pieniądze Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, samorządu wojewódzkiego oraz kilku innych koproducentów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji