Artykuły

Bytom. Wkrótce na afiszu Strauss

W Operze Śląskiej w Bytomiu trwa odliczanie do nowej premiery. Tym razem to "Baron cygański" Johanna Straussa, skomponowany i wystawiony w roku 60. urodzin kompozytora. Premiera 15 grudnia.

Dzieło uchodzi za jeden z najdojrzalszych utworów mistrza, a nawet trwają spory, czy to gatunkowo jeszcze operetka czy już nieco lżejsza w swojej formie opera.

To druga inscenizacja "Barona cygańskiego" na bytomskiej scenie. Pierwsza, zrealizowana w 1979 roku przez Halinę Dzieduszycką (reżyseria)i pod kierownictwem muzycznym Zdzisława Wendyńskiego, utrzymywała się w repertuarze Opery Śląskiej nieprzerwanie przez ponad 30 lat!!!

Jest więc okazja zobaczyć, jak dzieło Johanna Straussa widzą kolejni realizatorzy: Henryk Konwiński(reżyser i choreograf), Krzysztof Dziewięcki (kierownictwo muzyczne), Ireneusz Domagała (dekoracje) i Małgorzata Słoniowska (kostiumy).

Pole do popisu mają ogromne - akcja rozgrywa się na pograniczu węgiersko-tureckim w połowie XVIII w. i znajduje swój finał w Wiedniu. Czyli: od czardasza do walca.

Sandor Barinkay pragnie odzyskać rodowe posiadłości. Nie jest to łatwe. Jego ojciec zmarł przed ćwierćwieczem na zesłaniu, a choć kraj został wyzwolony z tureckiej niewoli, majątek trafił w różne ręce. Przedsiębiorczy hodowca świń - Kalman Żupan- nie jest zadowolony z przywrócenia majątku prawemu właścicielowi. Za to chętnie wydałby za Sandora swoją córkę Arsenę. Ta jednak zakochana jest z wzajemnością w Ottokarze.

**

Bytom.Opera Śląska, ul. Moniuszki 21-23, www.opera-slaska.pl

Sobota, 15 grudnia, godz. 18.00 bilety 25-60 zł

Powtórzenie spektaklu: poniedziałek 17.12 godz. 18.00 -scena Teatru Śląskiego w Katowicach oraz sobota 22.12, godz. 18.00-Opera Śląska. HW-M

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji