Artykuły

Poznań. Halina Łabonarska na Verba Sacrum

Benefisowy wieczór Haliny Łabonarskiej odbędzie się w najbliższą niedzielę, 2 grudnia, o godzinie 17.00 w Piwnicy Duchowej klasztoru Karmelitów Bosych w Poznaniu.

Benefis Haliny Łabonarskiej w ramach Verba Sacra z pewnością stanie się okazją do opowieści o drodze artystycznej i duchowej wybitnej aktorki o wyjątkowo bogatej osobowości. Organizator benefisu Przemysław Basiński zapowiada, że w programie wieczoru znajdą się także recytacje z literatury polskiej i obcej. Benefisowy wieczór odbędzie się w najbliższą niedzielę, 2 grudnia, o godzinie 17.00 w Piwnicy Duchowej klasztoru Karmelitów Bosych w Poznaniu. Wstęp wolny.

W roku Wielkiego Jubileuszu, a więc w 2000, w Poznaniu powstało wspaniałe dzieło - Verba Sacra. Jego pomysłodawcą i twórcą jest Przemysław Basiński, który niestrudzenie prowadzi je do dziś. Od początku, a więc już od dwunastu lat, uczestniczy w nim jedna z najwybitniejszych polskich aktorek Halina Łabonarska.

Verba Sacra to niezwykły projekt interdyscyplinarny, artystyczno-naukowo-religijny, odwołujący się do najważniejszych nurtów kultury duchowej człowieka: wiary, nauki i sztuki. Dzieło to w pewnym sensie przypomina niegdysiejszy Teatr Rapsodyczny Mieczysława Kotlarczyka, którego aktorem był Karol Wojtyła i gdzie słowo pełniło rolę najważniejszą, podstawową. Ta rapsodyczna idea kultywowania żywego słowa obecna jest także i w tym wyjątkowym teatrze, jakim jest Verba Sacra, nawiązującym do tradycji słowa w kulturze duchowej Narodu Polskiego z uwzględnieniem dziedzictwa europejskiego zbudowanego na fundamencie cywilizacji chrześcijańskiej.

Ten wielki program Verba Sacra rozpoczął się od cyklu "Modlitwy katedr polskich" obejmującego prezentacje tekstów biblijnych czytanych przez znakomitych aktorów w świątyniach, najczęściej w katedrach. W miarę lat program się rozrastał, pojawiły się teksty staropolskie, wielka klasyka polska, a z czasem także światowa. Do istniejących już cyklów dołączyły następne przedsięwzięcia, m.in. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Słowa będący konkursem dla aktorów na najlepszą interpretację tekstu biblijnego i klasycznego. Może dzięki temu aktorzy, zwłaszcza młodzi, zaczną przywiązywać wagę do prawidłowego wypowiadania słowa na scenie, bo jak pokazuje dziś rzeczywistość teatralna, w wielu przedstawieniach zamiast słów słyszymy jakiś nieokreślony bełkot. Słowo traktowane jest dziś przez reżyserów marginalnie. Verba Sacra przywraca rangę słowa, pokazuje jego wartość i piękno brzmienia.

Pięknie wybrzmiewającego słowa publiczność wielokrotnie mogła doświadczyć dzięki Halinie Łabonarskiej, która wystąpiła w 12 prezentacjach Verba Sacra. I to nie tylko w Polsce, ale i w Ameryce. Dość przypomnieć biblijną Księgę Mądrości w doskonałej interpretacji tej wybitnej artystki lub fragmenty pism Edyty Stein czy Urszuli Ledóchowskiej, a także dzieła wielkich klasyków: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, a także Karola Wojtyły - Jana Pawła II i inne. Każdy z tych tekstów, czytanych i mówionych przez Halinę Łabonarską, to wyraz nie tylko mistrzostwa interpretacji aktorskiej, ale także dużej wiedzy o tekście i głębokiego uduchowienia artystki. Wszystko to sprawia, iż wypowiadane przez nią słowo dociera do odbiorcy z niezwykłą siłą i powoduje, że publiczność za każdym razem doznaje wielkiego przeżycia duchowego, artystycznego i zagłębia się w refleksji nad usłyszanym, niełatwym przecież tekstem.

To bogactwo doświadczenia artystycznego, intelektualnego i duchowego, jakie realizuje się dzięki Verba Sacra, Przemysław Basiński postanowił ocalić i uwiecznić na płytach CD, i zamiar ten realizuje od kilku lat. W ramach Złotej Kolekcji Verba Sacra ukazała się m.in. biblijna Księga Mądrości w interpretacji Haliny Łabonarskiej. Zresztą ta wybitna aktorka ma już w swoim twórczym dorobku sporo nagranych audiobooków największej literatury mistycznej, biblijnej i religijnej, m.in. "Dzieje duszy" św. Teresy z Lisieux czy "Zamek wewnętrzny" św. Teresy z Avili, a także "Rozważania o Eucharystii" ks. prof. Tadeusza Dajczera i wiele innych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji