Artykuły

Japonka Halką

Ponieważ to ja wymyśliłem tytuł do notatki, informującej o występie japońskiej śpie­waczki, Sumiyo Ender, w ty­tułowej partii "Halki" Mo­niuszki w Teatrze Wielkim, mam prawo użyć go do re­cenzji z tego przedstawienia. Było bardzo interesujące. Kil­ka autokarów przywiozło mło­dzież licealną, która pokrzy­kiwała, pogwizdywała i poklaskiwała, żeby zwyczajowo robić drakę. Do czasu! Za­częło się przedstawienie - i Moniuszko wziął tę młodzież za twarz. Nikt nie śmiał, na­wet pisnąć. Sam śledziłem tę "Halkę" z uwagą, i parę razy mrówki przebiegały mi po krzyżu.

- A sprawiła to przede wszy­stkim wspomniana japońska śpiewaczka. Sumiyo Ender dy­sponuje ciemnym sopranem o znacznej sile i dość szerokiej wibracji, która tym razem mi nie przeszkadzała, bo śpiewaczka potrafi swym głosem wyrazić wszystko: od delikatnego liryzmu po tragizm obłąkania. Jej Halka była ko­bietą - nie dziewczyną - i to kobietą bezradnie przeży­wającą dramat zawiedzionej miłości. Swoją partię obudo­wała znakomitym aktorstwem, wziętym, z tradycji teatru ja­pońskiego, gdzie każdy szcze­gół się liczy. Jej palce na­prawdę pieściły Janusza, jej obłąkane oczy naprawdę nic nie widziały, ona naprawdę cierpiała. To była kreacja, której walory podnosiło dodatkowe opanowanie polskiego tekstu. "Tak się dusiczka star­gała" - śpiewa Sumiyo En­der - i jest to miłe. Podej­rzewam, że Maria Fołtyn ma swój udział w przygotowaniu tej partii.

"Halkę" starannie, choć dość statycznie wyreżysero­waną przez Kazimierza Kutza, prowadził statecznie z deli­katną celebrą, Bogusław Madey. Było to przedstawienie pod względem muzycznym i wokalnym bardzo poprawne. Partię Jontka śpiewał Józef Przestrzelski, tenor o ładnym gatunku głosu. "Szumią jodły - bardzo piękne"! Postać Stolnika przekonująco zary­sował Tomasz Fifas, śpiewak o dźwięcznym, głębokim ba­sie. Małą rolę Dudarza nasz­kicował dobrze dysponowany głosowo Zbigniew Wołosiewicz. Słowem: jest to pozy­cja żelaznego repertuaru pierwszej sceny operowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji