Artykuły

Słupsk. Wystawa o twórcy Teatru Tęcza

Do końca listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku można oglądać wystawę "Lalkarz z przekonania", poświęconą Tadeuszowi Czaplińskiemu, założycielowi Teatru Lalki Tęcza, z okazji 100. rocznicy jego urodzin.

Na wystawie znajdują się fotografie, publikacje, pamiątki związane z Tadeuszem Czaplińskim (na zdjęciu) i Teatrem "Tęcza" (m.in. zdjęcia przedstawiające Jego kolekcję "Orły polskie").

Tadeusz Czapliński (1912-1991) - założyciel Państwowego Teatru Lalki "Tęcza", aktor, reżyser, scenograf, lalkarz, twórca kolekcji metaloplastyki "Orły Polskie". Całe życie związany był z teatrem. Powojenne losy rzuciły go, wraz z żoną do wsi Tuchomie, gdzie pod koniec 1946 r. odbyła się premiera "Szopki polskiej". Tak rozpoczęła się historia Teatru "Tęcza". Najpierw jako teatr objazdowy pod dyrekcją Tadeusza Czaplińskiego, docierał ze sztuką do wiejskich szkół, świetlic, i klubów, by w 1956r. znależć siedzibę w Słupsku. I chociaż od śmierci jego twórcy minęło już ponad 20 lat, pamięć o nim i jego dziele na zewsze pozostanie w sercach ludzi kochających sztukę.

Teatr był dla Niego wszystkim - sensem życia i jego treścią. Można powiedzieć, że tworzył go sam - był bowiem dyrektorem, aktorem, twórcą scenografii i lalek. Nawet po odejściu na emeryturę Tadeusz Czapliński podkreślał, że teatr był i będzie dla Niego zawsze na pierwszym miejscu.

("Słupszczanie - patroni słupskich ulic", Słupsk 2007, A. Obecny)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji