Artykuły

Warszawa. Rozdano Złote Kaczki 2012

powieść o zespole hip-hopowym Paktofonika "Jesteś Bogiem", w reżyserii Leszka Dawida, zdobyła Złotą Kaczkę dla najlepszego polskiego filmu sezonu 2011/2012. Nagrody przyznawane przez czytelników magazynu "Film" wręczono w poniedziałek w Warszawie.

Ceremonia odbyła się w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach. Oprawę muzyczną dla gali stanowił występ brytyjskiego wokalisty Joe Cockera. Artysta wykonał m.in. swoje słynne przeboje "You Can Leave Your Hat On" i "Unchain My Heart".

W plebiscycie na najlepszy polski film sezonu 2011/2012 wygrało "Jesteś Bogiem". W ocenie czytelników magazynu "Film" opowieść o Paktofonice jest filmem lepszym niż "Róża" Wojciecha Smarzowskiego i "W ciemności" Agnieszki Holland - te dwie produkcje były również nominowane do Złotej Kaczki.

Marcina Kowalczyka (na zdjęciu), czyli odtwórcę głównej roli w "Jesteś Bogiem" - Magika - czytelnicy magazynu "Film" uznali za najlepszego polskiego aktora sezonu 2011/2012. 25-letni Kowalczyk, rozpoczynający dopiero karierę na dużym ekranie, pokonał w plebiscycie: Marcina Dorocińskiego, nominowanego do Złotej Kaczki za rolę w "Róży", oraz Roberta Więckiewicza, nominowanego za rolę w filmie "W ciemności".

Czytelnicy magazynu nagrodzili ponadto "Jesteś Bogiem" Złotą Kaczką dla filmu z najlepszym, ich zdaniem, scenariuszem w sezonie 2011/2012. Statuetkę odebrał scenarzysta Maciej Pisuk.

W kategorii najlepsza polska aktorka sezonu 2011/2012 triumfowała Agata Kulesza, doceniona za rolę w "Róży". Zwracając się do tych, którzy przyznali jej nagrodę, aktorka powiedziała: - Dziękuję, że zauważyliście moją pracę i przyjęliście ten film z wrażliwością.

Złotą Kaczkę za sezon 2011/2012 przyznano również w kategorii najlepsze zdjęcia. Zwyciężyła w niej Jolanta Dylewska, autorka zdjęć do filmu "W ciemności".

W tym roku czytelników magazynu "Film" poproszono także o wyłonienie najlepszego, w ich ocenie, polskiego filmu sensacyjnego oraz aktorów, którzy grali w takich produkcjach. Głosowano na sensacyjne filmy nakręcone w Polsce po 1945 roku. Za najlepszy uznane zostały "Psy" (1992) Władysława Pasikowskiego, a za najlepszego aktora w filmie sensacyjnym - Bogusław Linda, który zagrał w "Psach" główną rolę. Pasikowski nie był obecny na gali, statuetkę w jego imieniu przyjął więc - razem ze swoją - Bogusław Linda.

Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki w filmie sensacyjnym odebrała Kamilla Baar. Głosujący nagrodzili ją za rolę w komedii kryminalnej Juliusza Machulskiego "Vinci" (2004).

Podczas ceremonii wręczono ponadto nagrody specjalne z okazji 55-lecia Złotych Kaczek. Przyznano je m.in.: aktorce Danucie Szaflarskiej i reżyserowi Andrzejowi Wajdzie - za całokształt twórczości, oraz Telewizji Polskiej.

Szaflarska, uhonorowana przez uczestników gali owacją na stojąco, odbierając nagrodę, podkreśliła, że jest ona szczególnie cenna. - To nagroda od tych, dla których pracujemy. Oni oceniają naszą pracę - powiedziała aktorka. Andrzeja Wajdy nie było na gali.

Ceremonię poprowadzili Grażyna Torbicka i redaktor naczelny magazynu "Film" Tomasz Raczek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji