Artykuły

Mickiewicz prawdziwy

Adam Hanuszkiewicz próbuje na nowo odczytać II część "Dziadów" Mickiewicza. Odwo­łując się do tekstów Boya-Żeleń­skiego zamierza udowodnić, że przez lata mieliśmy fałszywe wy­obrażenie o naszym wieszczu.

Dziś w Teatrze Nowym pre­miera spektaklu "Dozwolone od lat 16". Reżyser, dając taki tytuł, wyjaśnia, że przedstawienie nie jest przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i młodszych licealistów. Zdaniem Hanuszkiewicza na­sze wyobrażenie o Mickiewiczu jest nieprawdziwe. - Przemil­czanie szczegółów z jego biografii, robienie z Mickiewicza "tatu­sia" naszej literatury, utrudnia zrozumienie jego tekstów i jego działalności. Na przykład III część "Dziadów" nieprawdziwie przedstawia filomatów.

- Po raz pierwszy publiczność będzie miała okazję zobaczyć autentyczną II część "Dziadów" - zapewnia Hanuszkiewicz i wy­głasza swoją teorię dotyczącą te­go tekstu: Musimy zdać sobie sprawę, że sceny obrzędowe z II części były pokiereszowane przez cenzurę rosyjską. Mickie­wicz napisał "Guślarz", a to jest w domyśle ksiądz. II część "Dziadów" to obrządek katolicki: nieszpory, Anioł Pański i Zdrowaś Maryjo. Przy dokład­nym czytaniu wydaje się to oczy­wiste. Scena grana jest na cmen­tarzu, jest stuła i gromnica, pada "W imię Ojca i Syna", "Czy wi­dzisz Pański Krzyż". Żeby to za­chować w "Dziadach", Mickie­wicz musiał napisać wstęp, su­gerując, że to jest obrządek po­gański.

- Ktoś mnie zapytał, jak to możliwe, że nikt do tej pory tego nie odkrył. Zacytowałem Toscaniniego, który, zapytany, co robi, że gra te swoje symfonie w sposób tak zaskakujący, odkryw­czy, mówił: "Ja, w przeciwień­stwie do moich koleżków, czy­tam partyturę, a koledzy słuchają płyt"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji