Artykuły

Opole. Przyjeżdża Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana

24 listopada o 10.00 i o 12.00 w sali Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu, ul. Targowa 12 (we współpracy z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki) będzie można zobaczyć TEATRALNY PLAC ZABAW JANA DORMANA.

Spektaklowi Justyny Sobczyk i Justyny Lipko-Koniecznej towarzyszą warsztaty dla dzieci, instalacja artystyczna i warsztaty dla nauczycieli.

W następnych dniach artyści wyrusza w dalsza trasę, odwiedzą szkoły podstawowe województwa opolskiego. TEATRALNY PLAC ZABAW JANA DORMANA inspirowany jest trzema realizacjami Jana Dormana, wybitnego reżysera i pedagoga teatru: "Która godzina?", "Konik" oraz "Kaczka i Hamlet". Pytania o dorastanie, podążanie za swoimi marzeniami, sens wywoływania konfliktów pojawiają się w scenach improwizowanych przez trójkę aktorów. Istotą projektu, opartego również na interakcji z dziećmi, jest żywioł swobodnej i niczym nieskrępowanej zabawy. Dzięki temu mali widzowie odbierają pierwszą lekcję teatralnej umowności. Jan Dorman (1912-1986) był pedagogiem, założycielem i wieloletnim dyrektorem Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, twórcą wielu znakomitych spektakli teatralnych dla dzieci i dorosłych, autorem licznych publikacji poświęconych teatrowi dziecięcemu i wychowaniu przez sztukę. W swoim teatrze inspirował się dziecięcym sposobem widzenia świata. To właśnie specyfika dziecięcej zabawy stała się dla niego podstawą budowania przedstawień. Projekt Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego ma zrekonstruować genialne intuicje i pomysły Jana Dormana, jednego z najoryginalniejszych twórców dla dzieci w skali europejskiej.

***

24 listopada - w sali Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu, ul. Targowa 12 (we współpracy z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki) | g. 10:00 i 12:00 | warszaty dla nauczycieli: 14:00-17:00

25 listopada - Zespół Szkół w Nasiedlu | warsztaty dla nauczycieli: 17:00-20:00

26 listopada - Zespół Szkół w Zimnicach Wielkich oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Boguszycach

27 listopada - Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu

28 listopada - Publiczna Szkoła Podstawowa w Łubnianach im. Powstańców Śląskich | warsztaty dla nauczyieli 16:00-19:00

***

listopad-grudzień 2012:

1 listopada - Warszawa, Łazienki Królewskie

9 grudnia - Białystok, Białostocki Teatr Lalek

10-13 grudnia - powiat białostocki

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji