Artykuły

Poznań. Spektakle laureatów konkursu "Off: Premiery/Prezentacje"

W dniach 29 listopada - 17 grudnia w Teatrze Ósmego Dnia odbędzie się przegląd "Off: Premiery/Prezentacje", który jest konsekwencją konkursu ogłoszonego przez teatr na scenariusz lub opracowanie koncepcji spektaklu, w odniesieniu do tematu: "Oburzeni - co i dlaczego mnie dziś w świecie dotyka, bulwersuje, upokarza?".

Konkurs adresowany był do niezależnych artystów i zespołów teatralnych.

Otrzymaliśmy 26 projektów. Złożyły się na nie zarówno ciekawe teksty dramatyczne dotykające ważnych i kontrowersyjnych momentów historycznych, mądre propozycje społecznego teatru adresowanego do dzieci, wiele przedstawień solowych podejmujących istotne problemy współczesnej rzeczywistości politycznej (ze szczególnym naciskiem na temat wykluczenia kobiet), a także ciekawe propozycje teatrów tańca i ruchu, odważnie zmagające się ze sprawami otaczającego świata. Zapraszamy państwa do obejrzenia premierowych przedstawień pięciu nagrodzonych zespołów.

PROGRAM

29-30 listopada / g. 19:00

"Bóg zapłać"

Kuba Kapral, Dominik Złotkowski

Jest to projekt na wskroś antyklerykalny, chociaż nie antyreligijny. Wręcz przeciwnie. Poddaje analizie relacje pomiędzy państwem i społeczeństwem a Kościołem Katolickim na wielu płaszczyznach: politycznej, światopoglądowej, społecznej, historycznej oraz teologicznej. Przede wszystkim ostatnie dwie dekady, w szerszym jednak kontekście historycznym. Bogata warstwa emocjonalna wyrażająca wściekłość na pazerność i bezczelność kleru, indolencję polityków, bezsilność (bezwład?) społeczeństwa. Mimo wszystko refleksja. I trochę pytań. Być może odpowiedzi, kto wie?

***

3-4 grudnia / g. 19:00

"Osad" [na zdjęciu]

Teatr Krzyk

Poszukiwanie w sobie postaw niezależnych to nie grymas chwili, ale rzetelny, codzienny trud zderzania się z własnym niepokojem o czasy, w których zanikają artystyczne i ważne społecznie manifesty. Odsłanianie w sobie pamięci, a także pochłanianie tajemnicy zespołowości na podstawie przeżytych lat, upominają się o rzetelność i uczciwość względem tych wszystkich, którzy swoją postawą i determinacją zasługują na szacunek i grupowe przywoływanie.

To ostatnie głośniej wybrzmiewa, kiedy staje naprzeciw korporacyjnym wpływom, wszelkim racjom uznanym i uprawomocnionym, artystycznemu upupieniu, sztucznym okrzykom, czy ułudzie wyniesionej z dwóch dekad przeżartych przez zawiesiny ciał stałych (siatka matka wiąże resztę) w wyniku działania sił bezwładności (obecna klasa polityczna, etc).

***

8-9 grudnia / g. 19:00

"Stypa"

Rafał Urbacki, Witold Mrozek

Kolejny odcinek telenoweli pt. "Rafał Urbacki". Tancerz na wózku, niepełnosprawny celebryta i homoseksualny eks-oazowicz powraca. W swoich dotychczasowych pracach mierzył się z fałszywym współczuciem i katolickim miłosierdziem, odgrywał kibolskie przyśpiewki i kpił z działań charytatywnych nobliwych filantropów. Choć porusza ważne tematy, najbardziej lubi mówić o sobie.

Tym razem Urbacki - bohater okładek i śniadaniowych telewizji - na warsztat bierze czwartą władzę. Na co i na kogo można skierować kamerę? Co lepiej wyciąć w redakcji i dlaczego nie każdy ma prawo do sprostowania? Kiedy wypowiedź artysty jest poważną opinią, a kiedy - skandalicznym popisem? Również wykluczeni potrafią wykluczać, a liberalne media - cenzurować nie gorzej od tych z Matką Boską w logo. Wśród innych tabu, będzie też mowa o śmierci. "Chciałbym po tym solo mieć świadomość że zrobiłem coś takiego, że mogę spokojnie już umrzeć". Brzmi pretensjonalnie? To dopiero początek.

***

12-13 grudnia / g. 19:00

"WTF"

AnonyMMous.org

Projekt zakłada wykorzystanie zajść z początku roku 2012 - znanych jako "sprawa ACTA" - do poruszenia kwestii drażliwych społecznie. Z perspektywy internauty, osoby moderującej dyskusję na portalach społecznościowych, widzimy, jak pole jego zainteresowań stopniowo się zwiększa. Zaczyna ono obejmować politykę koncernów międzynarodowych, przyczyny kryzysu 2008 roku oraz inne, często spychane na margines problemy. ACTA - Zmarnowana rewolucja? Niewykorzystana szansa? Jednorazowy zryw?

W czasach, gdy flash mob staje się bardzo często narzędziem agencji reklamowych do sztucznego podsycania konsumpcyjnych potrzeb, ruch ACTA był przejawem autentycznej zbiorowej, ukierunkowanej i wyartykułowanej niechęci. Niechęci do rządu, który podpisuje umowy decydujące o naszym życiu bez informowania społeczeństwa i bez potrzeby konsultacji. Niechęci do międzynarodowych koncernów, które za sprawą lokalnych przepisów w krajach Europy, również zachodniej, postanowiły ograniczyć wolność. Niechęci do każdej formy kontroli Internetu - ostatniej oazy wolności na świecie.

***

17 grudnia / g. 19:00

"Sala Samobójów"

The penguin's theatre

Największym osiągnięciem nowoczesności lub tego, co pragniemy nazywać systemem, jest to, że potrafiła przeniknąć każde ludzkie wnętrze obrazem zewnętrznym i nadać temu przeniknięciu status pysznej pewności. Ten obraz jest wytworem opresyjnym, niszczącym, szatkującym, a jednocześnie jedynym możliwym sposobem przyswajania świata. Są ludzie, którzy nigdy nie byliby zakochani, gdyby nie słyszeli o miłości. Są ludzie, którzy nigdy by nie cierpieli, gdyby nie zobaczyli, ile korzyści i przyjemności zapewnia "ból". Są i tacy, pochłonięci w swej kategoryzującej, narcystycznej pewności, którzy sądzą, że jeśli odczytają o b r a z, mają prawo do manipulowania cierpieniem / niecierpieniem, autentycznością / nieautentycznością Innego. Dzięki nim system dzieli i rządzi.

Bilety w cenie: 7 zł

Rezerwacja biletów pod nr. tel.: 061 855 20 86

lub teatr@osmego.art.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji