Artykuły

Częstochowa. Płyta Bionulora inspirowaną twórczością Erika Satie

Na polskim rynku pojawiła się najnowsza, trzecia już, płyta Bionulora. Za tym pseudonimem ukrywa się aktor częstochowskiego Teatru im. Mickiewicza, Sebastian Banaszczyk.

Album zatytułowany "Erik" to rzecz w całości zainspirowana postacią i twórczością Erika Satie. Jean Cocteau pisał o nim: "najmniejszy utwór Satie jest malutki jak dziurka od klucza. Wszystko zmienia, jeśli się przytknie doń oko." Jak to u częstochowskiego twórcy bywa, wszystkie utwory powstały tylko i wyłącznie na podstawie obróbki jednej z najsłynniejszych kompozycji Satie "Gymnopédies", według autorskiej metody pracy Bionulora "100% sound recycling". Oznacza to, że każdy utwór tworzony jest bez użycia instrumentów (czy to prawdziwych, czy wirtualnych), a jedynie na podstawie obróbki tylko jednego krótkiego fragmentu zarejestrowanego już wcześniej materiału dźwiękowego. Jest to materiał nieprzypadkowy i dobierany według ściśle określonego koncepcyjnego klucza. Pochodzi głównie z nagrań już istniejących, obecnych w kulturze i stanowiących dźwiękową dokumentację ludzkości. To fragmenty znalezione na starych taśmach, płytach winylowych, w archiwach - dźwiękowe "odpady" cywilizacji...

- Nagrania powstały pomiędzy grudniem 2007 a kwietniem 2012 - mówi Bionulor. - Za mastering materiału odpowiada Taylor Deupree, zaś całość graficznie oprawiła Martyna Kowalczyk.

Debiutancka płyta "Bionulor", wydana w styczniu 2009, była próbą odkrycia w zupełnie nowym kontekście muzyki dawnej, szczególnie tej z okresu średniowiecza i Renesansu. Tematem kolejnego autorskiego albumu "Sacred Mushroom Chant", wydanego w styczniu 2011, był ludzki głos.: archiwalne nagranie szamańskiej pieśni związanej z ceremonią zażywania halucynogennych grzybów, japońska tradycyjna pieśń pozyskana z kolekcji starych

winylowych płyt, słynne zdanie Neila Armstronga stąpającego po Księżycu, fragment wywiadu z Marcelem Duchampem opowiadającym o swoim pierwszym ready-made, w końcu głos samego Sebastiana Banaszczyka wypowiadającego zdanie przypisywane Hasanowi ibn Sabbah: "Nic nie jest prawdziwe".

Bionulor tworzy również muzykę teatralną. W czerwcu 2011 w warszawskim Teatrze Powszechnym miała miejsce premiera "Koriolana" Szekspira z jego współautorstwem. Kolejna jego muzyka Bionulora towarzyszyła autorskiemu monodramowi Sylwii Oksiuty "SKAZAna", którego premiera miała miejsce w Teatrze im. Mickiewicza w marcu 2012 roku. Bionulor opublikował również kilka premierowych nagrań na płytach składankowych, a jego utwory odnosiły sukcesy wśród słuchaczy rozgłośni radiowych całego świata.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji