Artykuły

Na granicy jawy i snu

"Pętla" to opowieść o człowieku w nałogu, wni­kliwe studium samotności i strachu. Utwór Hłaski poraża prawdą i trafnością obserwacji. Niewiele było jego adaptacji teatralnych. Olsztyńskiej inscenizacji podjął się Giovanny Castellanos, 25-letni reżyser kolumbijskiego pochodzenia, absolwent reżyserii krakowskiej PWST. Premiera odbędzie się w sobotę (15 stycznia) o godz. 19 na scenie kameralnej Teatru im. Stefana Jaracza.

- Socrealistyczną rzeczywistość, którą Hłasko przedstawia w swoich utworach, znam tylko z opowiadań świadków - twierdzi reżyser. - Mimo to w pierwszej chwili czułem, że Hłasko ma mi coś ważnego do przekazania. Opowieść o czło­wieku i jego samotności dotyczy każdego, bez względu na narodowość i czasy.

Castellanos i Aneta Suskiewicz-Majka, autorka scenografii, pozostali wierni tekstowi i opisom miejsca akcji, zawartym w utworze. Jednak, jak twierdzi reżyser, jego adaptacja to własna, nie­co odrealniona wizja.

- To realizm odrealniony, balansowanie na grani­cy jawy i snu - tłumaczy. - Polska szkoła teatral­na różni się nieco od kolumbijskiej. Nasza kultura oznacza więcej spontaniczności, pewnej magii, którą wplatam w socrealizm.

W spektaklu wystąpi Artur Steranko, Marcin Kiszluk, Jarosław Borodziuk, Agnieszka Grzybowska, Urszula Rodziewicz, Marcin Tyrlik, Dariusz Poleszak, Radosław Dąbrowski (Scena Babel) oraz słuchacze Studium Aktorskiego.

W piątek o godz. 17, w przeddzień teatralnej pre­miery, kino Awangarda przypomni filmową ada­ptację "Pętli" z 1958 roku w reżyserii Wojciecha Hasa ze wspaniałymi kreacjami Gustawa Holoub­ka i Aleksandry Śląskiej.

- Hłasko całkowicie podpisał się pod tym filmem, w przeciwieństwie do innych adaptacji swoich utworów - mówi Konrad Lenkiewicz, szef Awan­gardy. - To najbardziej dojrzała i trafna adapta­cja jego utworu.

W niedzielę o godz. 20.30 w restauracji Kotara pod teatrem fragmenty opowiadań pisarza prze­czytają olsztyńscy artyści związani z Piwnicą pod Aktorami: Wiesława Niemaszek, Katarzyna Kropidłowska, Marcin Kiszluk i Marian Czarkow­ski. Program "Ten zimny drań Hłasko - słowo o poszukiwaniu miłości" przybliży historię samot­nego mężczyzny, który nie potrafił kochać.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji