Artykuły

Łódź. Tuszyńska o Tyrmandzie

W środę (21 listopada) w Poleskim Ośrodku Sztuki Agata Tuszyńska będzie promować książkę "Tyrmandowie. Romans amerykański".

"Od momentu pierwszego spotkania pozostawałam pod jego wrażeniem. Zdobył mnie całkowicie, miał w sobie ogromną żywotność, energię i wdzięk. Miał w sobie dużo ciepła" - wspominała Mary Ellen Tyrmand. Gdy się poznali z Leopoldem, on miał 50 lat. Za sobą wojnę, legendę playboya w komunistycznej Polsce, literackie laury i gorycz politycznego wygnania. Autor pierwszego powojennego bestsellera w swoim kraju, sensacyjnej powieści o Warszawie "Zły", był wówczas dwukrotnym rozwodnikiem, autorem kontrowersyjnym i zakazanym u siebie, rozpoczynającym nowy etap kariery w nieznanym kraju i języku.

Tyrmand, od czterech lat w Ameryce, stawał się właśnie znaczącą postacią w intelektualnych kręgach Nowego Jorku. Jego teksty zaczął drukować prestiżowy "New Yorker", jeździł z wykładami po uniwersytetach. Jako człowiek zza żelaznej kurtyny, z wielką pasją tłumaczył Amerykanom sposób funkcjonowania komunizmu. Przedstawiał również własne, szczególne spojrzenie na amerykańską demokrację: "Postanowiłem bronić Ameryki przed nią samą".

Mary Ellen Fox, studentka iberystyki Yale, czytała z młodzieńczym zachwytem jego artykuły, które jak niczyje inne wyrażały jej poglądy na świat. Marzyła o poznaniu owego niezwykłego moralisty. Miała 23 lata, kiedy napisała do niego pierwszy list i doprowadziła do spotkania. Zakochała od razu, od chwili, kiedy starł jej z policzków nadmiar pudru, w jego inteligencji, wiedzy, poczuciu humoru. Wkrótce została jego żoną. Stał się jej mistrzem, ukształtował ją, uczył świata.

O małżeństwie Tyrmandów traktuje nowa książka Agaty Tuszyńskiej - "Tyrmandowie. Romans amerykański". Pisarka, poetka i reportażystka spotka się z czytelnikami w środę o godz. 18 w Poleskim Ośrodku Sztuki (ul. Krzemieniecka 2a). Wstęp: 10 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji