Artykuły

Nie umiał kochać, bał się samotności

"Pętla", przedstawienie w reżyserii Giovanny'ego Castellanosa, i spek­takl "Ten zimny drań Hłasko" to naj­ważniejsze wydarzenia olsztyńskiej imprezy poświęconej autorowi "Na­stępnego do raju". Mimo upływu lat jego twórczość cieszy się niesłabną­cym powodzeniem. Dziś mija 71. rocznica urodzin pisarza.

Castellanos nie zamierza przedsta­wiać głośnego opowiadania Marka Hłaski jako zapisu walki z nałogiem.

- Interesuje mnie człowiek skaza­ny przez otoczenie na samotność i je­go heroiczne starania, by odmienić swój los - wyjaśnia reżyser, 25-letni Kolumbijczyk, absolwent krakowskiej PWST. Spektakl "Ten zimny drań Hła­sko - słowo o poszukiwaniu miłości" powstał natomiast na podstawie wspomnień towarzyszek życia proza­ika. Zgodnie twierdzą, że nie umiał kochać, a jednocześnie potrzebował zrozumienia, bał się samotności.

Marek Hłasko (1934 -1969) zyskał ogromną popularność już dzięki swo­jemu debiutanckiemu tomowi opo­wiadań "Pierwszy krok w chmurach". Potem, gdy wyjechał na Zachód, jego książki znajdowały się w kraju na in­deksie. Sukcesem okazała się edycja dzieł wybranych - w połowie lat 80.

Od tamtej pory proza Hłaski cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników.

- Starsze pokolenie sięga po jego książki, bo tęskni za młodością. Ta proza przypomina im czasy, w których byli "pięknymi dwudziestoletnimi" i stawiali "pierwszy krok w chmurach". Jednak tego autora czyta również mło­dzież. Kolejne wydania "Opowiem wam o Esther" i "Sowy, córki pieka­rza" znikają z księgarń, w bibliotekach ustawiają się kolejki - powiedziała "Rz" Elżbieta Lenkiewicz, kierownik literacki olsztyńskiego Teatru Jaracza. - Hłasko był outsiderem i buntowni­kiem. Taka bezkompromisowa posta­wa zjednuje zaufanie młodych. Oni przecież zawsze borykają się z samot­nością i niezrozumieniem. Styl Hłaski jest prosty i skondensowany, a to, co najważniejsze, zostało zapisane mię­dzy wierszami. Upływ czasu nie może więc zaszkodzić tej literaturze.

Premiera "Pętli" odbędzie się w sobotę o 19 w Teatrze Jaracza (dzień po siedemdziesiątej pierwszej roczni­cy urodzin pisarza).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji