Artykuły

Toruń. "Daily Soup" z Narodowego u Horzycy

Teatr Narodowy wyjeżdża z Warszawy na gościnne występy tylko w bardzo wyjątkowych przypadkach, dlatego to prawdziwa gratka dla miłośników sztuk scenicznych. W Toruniu weźmie udział w 20-leciu impresariatu artystycznego As/Toruń.

"Daily Soup" w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej to inscenizacja dramatu duetu Amanita Muskaria. Pod tym pseudonimem występują siostry Gabriela i Monika Muskała. Gabriela - aktorka, Monika- tłumaczka z języka niemieckiego.

Sztuka w oryginalny sposób pokazuje codzienność współczesnej trzypokoleniowej rodziny. Codzienność, na jaką składają się wspólne obiady, rozmowy, większe i mniejsze kłótnie, telewizyjne seriale. Skojarzenie z serialem nie jest przypadkowe. Już sam tytuł "Daily Soup" brzmi prawie jak daily soap - opera mydlana.

Telenowelę oglądają Babka (Danuta Szaflarska) i matka (Halina Skoczyńska). Czas odmierzają według emisji kolejnego odcinka i w ten sposób choć na chwilę odrywają się od własnego, monotonnego życia. Ojciec (Janusz Gajos) próbuje odnaleźć w domu chwilę wytchnienia. Córkę (Anna Grycewicz) uwierają relacje z rodzicami. Ma za to bliski kontakt z Babką i tylko przed nią potrafi się otworzyć. Pod zewnętrzną warstwą bezpiecznej codzienności kryją się niewyjaśnione sprawy z przeszłości, wzajemne pretensje, trudne relacje rodzinne.

Spektakl mieni się i skrzy perełkami aktorstwa. Cudowną, wzruszającą postać stworzyła dawno nieoglądana na scenie najstarsza występująca nadal aktorka 97-letnia Danuta Szaflarska. Wielka rola wielkiej artystki. Janusza Gajosa nie trzeba reklamować. Od wielu lat aktor tworzy same sceniczne kreacje.

Niedziela. Teatr Horzycy (pi. Teatralny l)w Toruniu - godz. 19; bilety: 170 zł i 70 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji