Artykuły

Warszawa. Polski po remoncie

Zakończył się trzeci etap remontu zabytkowego budynku Teatru Polskiego przy ul. Karasia.

Prace remontowe i renowacyjne 100-letniego teatru realizowane były etapami od czerwca 2010 r. do października 2012 r., w miesiącach letnich, tak aby nie zakłócić ciągłości pracy obydwu scen. Na świeżo wyremontowanej widowni Dużej Sceny już 24 listopada usiądą widzowie podczas premiery szekspirowskiej "Burzy", którą reżyseruje Dan Jemmett. W styczniu na tej scenie odbędą się uroczystości związane z jubileuszem - 100. rocznicą otwarcia Teatru.

Budynek wzniesiony w 1912 roku poddany został gruntownym pracom renowacyjnym, które pozwoliły zachować zabytkowe wnętrze sali teatralnej, sceny, foyer oraz zaplecza techniczno-administracyjnego teatru. Renowacji poddana została również elewacja budynku wraz z zewnętrznymi tarasami oraz parking techniczny teatru od strony ul. Karasia.

W pierwszym okresie remont obejmował pomieszczenia techniczne, w tym zainstalowanie systemu oddymiania; gaszenia gazem oraz wykonanie systemu inspicjenta. W następnym etapie salę teatralną, w tym przede wszystkim renowację sufitu, ścian, plafonu i portalu sceny, wymianę drewnianej podłogi Dużej Sceny oraz renowację zabytkowych elementów wyposażenia wnętrz, takich jak ozdobne lampy, kinkiety, lustra czy okładziny na ścianach lóż znajdujących się na widowni. Towarzyszyły temu prace związane z renowacją stolarki budowlanej, w tym okien i drzwi, naprawą instalacji elektrycznych oraz montażem klimatyzacji w części pomieszczeń.

Kolejne prace, które trwały od maja tego roku objęły naprawę posadzki, ścian i drewnianych elementów drzwi w głównym wejściu do teatru, wymianę foteli teatralnych i krzeseł znajdujących się na widowni Dużej Sceny. Podczas remontu posadzki znajdującej się na widowni zastosowano rzadko spotykaną technologię renowacji podłogi z wykorzystaniem żywic poliuretanowych. Jest ona odporna na ścieranie oraz wszelkie działania mechaniczne i chemiczne. Zastąpiła stare, zniszczone podłoże, wykonane z ksylolitu, którego wadą było m.in. duże zniszczenie wynikające z wiekowej eksploatacji oraz powodowanie korozji elementów stalowych znajdujących się na liczącej ponad 700 miejsc widowni teatru. Podłogi w korytarzach przy szatniach dla widzów oraz w holu głównym pokryte zostały nową, czerwoną wykładziną, która nadała wnętrzom budynku dodatkowego waloru estetycznego.

Aktorzy oraz pracownicy zajmujący się kostiumami i charakteryzacją będą mogli korzystać ze świeżo wyremontowanych garderób oraz pomieszczeń w bezpośrednim sąsiedztwie sceny, które zostały całkowicie odnowione i wyposażone w nowe sprzęty, szafy na kostiumy oraz dodatkowe elementy sanitarne.

Inwestycja obejmująca tak szerokie prace renowacyjne i remontowe pozwoli na zachowanie na wiele lat zabytkowego charakteru tych wyjątkowych wnętrz budynku Teatru Polskiego w Warszawie. Obiekt, w którym już w styczniu 2013 r. będziemy świętować 100-lecie otwarcia sceny, zajmuje ważne miejsce na mapie teatralnej Warszawy. Jest również jednym z najpiękniejszych gmachów teatralnych stolicy, zbudowanym i wyposażonym w niespełna 12 miesięcy w 1912 roku. Stanowi trwały ślad działalności Arnolda Szyfmana w przestrzeni urbanistycznej Warszawy. Gmach Teatru Polskiego został zbudowany w poszanowaniu nie tylko zadań teatru jako instytucji kultury ale również jako element wpisujący się w koncepcję reprezentacyjnej przestrzeni stolicy.

Obchody jubileuszowe rozpoczną się 29 stycznia 2012r. premierą "Irydiona" w reżyserii Andrzeja Seweryna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji