Artykuły

Białystok. Premiera "Pieśni o cieniu" u lalkarzy

Smoki, demony, magowie, prasłowiańskie mity, a do tego Czarnoksiężnik z Archipelagu. Trochę archetypów Carla Junga, trochę fantastycznych opowieści królowej literatury fantasy Ursuli Le Guin. Wszystko to wymiesza się w najnowszym spektaklu Białostockiego Teatru Lalek - "Pieśń o cieniu". Trwają ostatnie próby - premiera w sobotę (10.11) o godz. 18.

Ma to być propozycja dla całej rodziny - w świat magii z chęcią zanurzą się zapewne nie tylko dzieci, ale i dorośli. Przedstawienie reżyseruje Urszula Kijak, utalentowana i utytułowana reżyserka młodego pokolenia, która od kilku lat tworzy w teatrach rozsianych po całej Polsce. W Białymstoku pracuje po raz pierwszy. "Pieśń o cieniu" to jej autorski spektakl. Jak mówi - chce w nim opowiedzieć o dojrzewaniu. Ale takim emocjonalnym: do świadomości i odpowiedzialności, do pewnych decyzji, zachowań i emocji.

Spektakl uruchomi wyobraźnię widzów. Bo choć ekranizacje literatury science fiction przyzwyczaiły nas do rozbuchanych scenografii - tu ma być skromnie. Ale interesująco. Scenograf z Czech Jan Polivka magiczny świat wyczarowuje po swojemu, a pomoże mu w tym Krzysztof Kiziewicz, który jest autorem projekcji multimedialnych.

Urszula Kijak świat demonów i smoków, czarodziejskich zaklęć, pieśni i prasłów przywołuje, inspirując się historiami fantasy z powieści Ursuli Le Guin. Ale wykreowany przez nią świat ma być gęsty od znaczeń i tropów literackich - nie zabraknie starosłowiańskich mitów czy teorii archetypów Carla Gustawa Junga.

Bohaterem spektaklu jest Nani, przeznaczony do tego, by zostać czarnoksiężnikiem. Wędruje przez świat, płynie przez morza, spotyka magów i smoki, pobiera nauki w szkole czarnoksiężników, by w końcu zmierzyć się w walce z Cieniem, przybywającym z zaświatów. Klimatu widowisku ma dodać nastrojowa muzyka skomponowana przez Marię Rumińską, za ruch sceniczny odpowiada Anna Jankowska.

W spektaklu zobaczymy stałą obsadę teatru lalek: Łucję Grzeszczyk, Barbarę Muszyńską-Pieckę, Izabelę Marię Wilczewską, Krzysztofa Bitdorfa, Ryszarda Dolińskiego, Artura Dwulita, Michała Jarmoszuka, Zbigniewa Liwtińczuka, Jacka Dojlidkę, Adama Zielenieckiego.

Reżyserka Urszula Kijak jest absolwentką Wydziału Reżyserii na Akademii Teatralnej w Warszawie. Debiutowała w 2004 roku spektaklem pt. "Szczur" na podstawie opowiadania Witolda Gombrowicza w Teatrze Miejskim im. Gombrowicza w Gdyni jako najmłodszy wówczas reżyser w Polsce. Od tamtego czasu wyreżyserowała wiele innych spektakli w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Wałbrzychu i Kaliszu. Nakręciła też kilka dokumentów, m.in. o wybitnym lekarzu prof. Andrzeju Szczekliku czy reportaż o Monarze. Jest tancerką i autorką kilku widowisk tanecznych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji