Artykuły

Kraków. Słuchowisko "Dumanowski" już w niedzielę

Ta premiera zaskoczy wszystkich! Już w najbliższą niedzielę 11 listopada na antenie Radia Kraków niezwykłe losy Józafata Dumanowskiego i nieznane fakty z historii Krakowa i Polski w słuchowisku "Dumanowski. Dokumenty z odnalezionej biografii" wyreżyserowanym przez Jana Klatę.

Spektakl o Dumanowskim to eksperyment nie tylko radiowy. Po trzech dniach nagrań reżyser spotkał się dziś z dziennikarzami i opowiedział o realizowanym w Radiu Kraków słuchowisku: Radio daje zupełnie inne możliwości wyrazu. To jest dosyć ekscentryczne doznanie dla reżysera teatralnego, ale bardzo odświeżające - dodał.

To przedsięwzięcie, które nie ma precedensu w polskiej radiofonii - mówił Marcin Pulit, Prezes Radia Kraków i Redaktor Naczelny. - Na przekór temu, co dzieje się, jeśli chodzi o finansowanie mediów publicznych, my pokazujemy, że radio publiczne jest od realizowania przedsięwzięć z najwyższej półki i jeżeli się czegoś naprawdę chce, to się to po prostu osiąga.

Akcja słuchowiska "Dumanowski. Dokumenty z odnalezionej biografii" toczyć się będzie na antenie Radia Kraków przez cały dzień - budując interakcję z kolejnymi, zmieniającymi się elementami programu. Ani Jan Klata ani Sebastian Majewski - autor radiowej adaptacji powieści Wita Szostaka, nie chcieli zdradzić szczegółów dotyczących samej premiery.

Nie chcemy tego zdradzać, bo nie będą mieć Państwo przyjemności słuchania - mówi Sebastian Majewski. To bardziej teatr radiowy niż słuchowisko. Staramy się bawić różnymi formami dopuszczanymi w medium, w którym najważniejszy jest dźwięki i ten dźwięk towarzyszyć będzie słuchaczom od godz. 12.00 do godz. 21.00-22.00. Zapraszamy do słuchania Radia Kraków 11 listopada.

Data premiery nie jest przypadkowa. Słuchowisko realizowane jest na podstawie współczesnej powieści pt. "Dumanowski" Wita Szostaka, będącej próbą rekonstrukcji zawiłej historii życia Józafata Dumanowskiego. Według licznych biografów, którym nigdy nie udało się ustalić ostatecznej wersji jego życiorysu, Dumanowski jest mężem stanu i pustelnikiem, sowizdrzałem i dandysem, weteranem i dziennikarzem, partyzantem i politykiem. Jego losy splatają się z życiem znanych historycznych postaci tworząc niezwykłą historię 123 lat rozbiorów. Czy naprawdę wiemy wszystko o tym, co wydarzyło się w Krakowie i w Polsce pomiędzy 1795 a 1918 rokiem? Kim był Józefat Dumanowski i dlaczego popadł w zapomnienie?

Józafat Dumanowski to postać nie do przecenienia w historii Polski, arcyważna i arcyzaniedbana. Można powiedzieć, że słuchowisko zapowiada się sensacyjnie - mówi reżyser.

Wyniki śledztwa i naukowej kwerendy już w niedzielę na antenie Radia Kraków. Szczegóły: www.radiokrakow.pl

Słuchowisko realizowane dzięki wsparciu: Partnera Głównego - Województwa Małopolskiego, współpraca: Agencja Artystyczna GAP.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji