Artykuły

Łódź. Kwestowali na Starym Cmentarzu

Politycy, aktorzy, muzycy i dziennikarze zbierali 1 listopada pieniądze na rzecz ratowania zabytków trójwyznaniowej nekropolii przy ul. Ogrodowej.

- Jesteśmy zaskoczeni, że łodzianie w kryzysie wrzucają tak dużo banknotów - podkreślali kwestarze. Pierwszego dnia zebrali 57 503 złote i 17 groszy. Zbiórka trwa jeszcze do niedzieli

Kolejki tradycyjnie ustawiały się także przed Magdaleną Michalak z TVP Łódź. - W cztery godziny zebrałam cztery puszki. To wynik podobny do ubiegłorocznego, ale trzeba wziąć pod uwagę, że nowe puszki, do których zbieramy w tym roku, są większe - zaznacza popularna dziennikarka. - Kiedy po południu się rozpadało, tempo zbiórki siadło. Zauważyłam jednak, że łodzianie są hojniejsi, niż w latach ubiegłych.

Hanna Zdanowska kwestowała po raz dziesiąty. - Bardzo lubię tu przychodzić - mówi prezydent Łodzi. - Stary Cmentarz pomaga nam budować tożsamość. Tu leżą protoplasci Łodzi; zapaliłam znicze na nagrobkach czterech prezydentów miasta. Tutaj, w miejscu, w którym wielu łodzian zakończyło życie, zaczyna się historia miasta.

W tym roku po raz pierwszy kwestowali łódzcy muzycy: Marcin Pryt (19 Wiosen, Tryp), Monika Cywińska (Demolka), Łukasz Lach (L.Stadt), Zosia Mikucka (Soniamiki), Kuba Koźba (Power of Trinity) i Jacek Bieleński (Marynarze Łodzi, Plastic Bag), którego puszka zapełniała się w rekordowym tempie.

Z puszką stanął także Mateusz Janicki, aktor Teatru Nowego, który od niedawna mieszka w Łodzi. - Kwestowanie nie jest mi obce. Pochodzę z Krakowa, mój dziadek współorganizował kwesty na Cmentarzu Rakowickim i parokrotnie zbierałem tam pieniądze - tłumaczy odtwórca jednej z głównych ról w spektaklu "Hotel Savoy". - Na Starym Cmentarzu jestem po raz pierwszy. Dziś już go nie zdołam obejrzeć, bo zaraz wyjeżdżamy z teatrem na Ukrainę, ale z pewnością tu wrócę za kilka dni.

Kwesta na cmentarzu organizowana jest po raz osiemnasty. Dzięki 900 tys. zł zebranych w ubiegłych latach konserwatorzy odnowili 109 pomników, tylko w tym roku - dziewięć. Kwestarze wręczają foldery i mapy, dzięki którym można odnaleźć wszystkie odnowione nagrobki.

Kto nie zdążył dotrzeć na Stary Cmentarz w czwartek lub zląkł się pogody, ma wciąż szansę wesprzeć zbiórkę. W piątek w godz. 10-16 pieniądze zbierać będą uczniowie łódzkich szkół. W sobotę i niedzielę (także 10-16) kwestować będą łódzcy społecznicy, przewodnicy i miłośnicy zabytków.

I to nie tylko na cmentarzu. W sobotę w godz. 11-15 między pl. Wolności i Kozinami kursował będzie zabytkowy tramwaj typu Sanok. Opłatą za przejazd będzie datek na rzecz kwesty wrzucony do puszki znajdującej się w wagonie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji