Artykuły

Łódź. "Prorok Izajasz" na otwarcie Tansman 2012

Wielkie Oratorium Aleksandra Tansmana, dedykowane pamięci sześciu milionów Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej, wykonane zostanie 9 listopada w Filharmonii Łódzkiej pod batutą Daniela Raiskina. Unikatowe dzieło zainauguruje Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych Tansman 2012.

Aleksander Tansman był pierwszym polskim kompozytorem XX wieku, który tworzył wielkie dzieła z odwołaniem do tekstów biblijnych. Kompozytor-agnostyk traktował je - w tym również "Psalmy" - jako modlitwe obiektywna, niezwiazana z zadnym wyznaniem, adresowana zarówno do wierzacych i niewierzacych.

Oratorium symfoniczne "Prorok Izajasz" prezentowane było w Tel Awiwie i Jerozolimie z okazja 10-lecie panstwa Izrael, w Los Angeles w 300-lecie osadnictwa Zydów w USA. W Polsce po raz pierwszy zabrzmiało w Łodzi, w ramach obchodów 60. Rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Polska premiera dzieła była wydarzeniem o wymiarze kulturalnym, społecznym i politycznym. Odbyła się pod patronatem Prezydenta RP z udziałem wielu wybitnych osobistości z Polski i ze świata, w tym prezydenta Izraela Moshe Katsava, burmistrzów europejskich miast, których obywatele byli w łódzkim getcie. W polskiej premierze wzięli udział polscy, amerykańscy i izraelscy artyści, w tym m.in. słynni kantorzy Benzion Miller i Alberto Mizrahi, Sinfonia Varsovia, Chór kantorów Wielkiej Synagogi w Jerozolimie. Całością dyrygował Wojciech Michniewski.

Koncert, zorganizowany przez Stowarzyszenie Promocji Kultury im. A. Tansmana, nie został powtórnie w Polsce wykonany. Niezwykły utwór, na chór mieszany z solem tenorowym i orkiestrę mieszaną, zabrzmi ponownie teraz, podczas 9. edycji Festiwalu. 9 listopada o godz. 19 w Filharmonii Łódzkiej wykonają go Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej oraz słynny polski tenor - Rafał Bartminski. Partie chóralne przygotował Dawid Ber, a koncert poprowadzi Daniel Raiskin.

Podczas festiwalu TANSMAN 2012 jeszcze kilkakrotnie spotkamy się z twórczością Aleksandra Tansmana. Utwory patrona festiwalu zaprezentuje 13 listopada w Filharmonii Łódzkiej jedna z najznamienitszych skrzypaczek świata Angle Dubeau. Kanadyjska artystka występująca po raz pierwszy w Polsce zagra m.in. Tombeau de Chopin" Tansmana z towarzyszeniem Zenskiej Orkiestry Kameralnej "La Piet".

Na tematy zaczerpnięte z muzyki polskiego twórcy improwizowac będa kompozytorzy, didżeje i performerze biorący udział w multimedialnym spektaklu "Muzyka naszych czasów". Światowa premiera wydarzenia odbędzie się 14 listopada w Toya Studios Wytwórnia w Łodzi. Z kolei 15 listopada w kinie Charlie odbędzie się prezentacja hollywoodzkiej filmografii Aleksandra Tansmana - pierwszego polskiego artysty-kompozytora nominowanego do Oscara! 16 listopada finaliści IX Miedzynarodowego Konkursu Indywidualnosci Muzycznych walczyć będą o Grand Prix interpretacjami tansmanowskich koncertów na skrzypce, wiolonczele, fortepian, klarnet, altówke oraz obój.

***

Festiwal TANSMAN 2012, organizowany przez Stowarzyszenie Promocji Kultury im. A. Tansmana, potrwa w Łodzi od 9 do 20 listopada. Koncert odbywają się m.in. w Filharmonii Łódzkiej, Muzeum Miasta Łodzi. W 9. edycji festiwalu biorą udział czołowi przedstawiciele światowej sceny muzycznej, śpiewacy, instrumentaliści, kompozytorzy, w tym m.in.: Urszula Kryger, Angle Dubeau, Marina de Liso, Delphine Galou, Maria Hinojosa Montenegro, François Salque, Yuri Yaremchuk, Mats Lindström, Krzysztof Knittel, Lucca Pfaff, a także tej klasy zespoły co Sinfonia Varsovia, Orkiestra i Chór Filharmonii Łódzkiej, Schola Cantorum Gedanensis, A Filetta z Korsyki, Żeńska Orkiestra Kameralna "La Piet" (Kanada), Orchestra Barocca di Verona oraz Accademia Bizantina pod wodzą Ottavia Dantone. W ich wykonaniu zabrzmi w Łodzi szereg światowych i polskich premier.

Szczegółowy program na:

http://www.tansman.lodz.pl/festival.php

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji