Artykuły

Toruń. Nagrody Międzynarodowego Festiwalu Lalek "Spotkania"

Grand Prix XIX Międzynarodowego Festiwalu Lalek "Spotkania" w Toruniu otrzymał w piątek TAM Teatromusica z Padwy (Włochy) za przedstawienia "Picablo" i "Anima Blu", poświęcone Pablowi Picasso i Marcowi Chagallowi.

Jury XIX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA w składzie: Hanna Baltyn, Anita Nowak, Janusz R. Kowalczyk, Wiesław Kowalski, Tomasz Mościcki po obejrzeniu w dniach 13-19 października 2012 r. 14 przedstawień konkursowych oraz pokazów pozakonkursowych, na posiedzeniu 19 października jednomyślnie postanowiło przyznać następujące nagrody:

Nagrodę aktorską za najlepszą rolę męską - ufundowaną przez Prezydenta Miasta Torunia w wysokości 1.500 zł - otrzymuje Marcin Bikowski za liczne role w przedstawieniu "Sprawa Dantona. Samowywiad" Teatru Malabar Hotel.

Nagrodę aktorską za najlepszą rolę kobiecą - ufundowaną przez Prezydenta Miasta Torunia w wysokości 1.500 zł - otrzymuje Mo Bunte za mistrzowski monodram "Ptak Znajda" według baśni Braci Grimm z Teatru Kranewit w Berlinie.

Nagrodę za muzykę - ufundowaną przez Prezydenta Miasta Torunia w wysokości 1.500 zł - otrzymuje Enzo Carpentieri, Michele Sambin i Kole Laca za muzykę do przedstawienia "Niebieska Dusza - Anima Blu - dedykowane Marcowi Chagallowi" TAM Teatromusica z Padwy, Włochy.

Nagrodę za scenografię - ufundowaną przez Prezydenta Miasta Torunia w wysokości 1.500 zł - otrzymuje Pavel Hubička za scenografię do przedstawienia "Jaś i Małgosia" Teatru im. H. Ch. Andersena z Lublina, za zastosowanie w teatrze nowoczesnej techniki 3D.

Nagrodę za reżyserię - ufundowaną przez EDF Toruń S.A. w wysokości 2000 zł - otrzymuje Oleg Zhiugzhda za reżyserię przedstawienia "Dama Pikowa" Grodzieńskiego Regionalnego Teatru Lalek z Białorusi.

GRAND PRIX XIX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA

w wysokości 7.000zł, ufundowane przez Prezydenta Miasta Torunia otrzymuje

TAM Teatromusica za przedstawienia "Picablo" oraz "Niebieska dusza - Anima Blu" w reżyserii Michele Sambina

za stworzenie pięknego deskryptu poświęconego dwóm wielkim artystom XX wieku i znalezienie ekwiwalentu scenicznego dla ich sztuki malarskiej, a także za celne użycie środków multimedialnych.

***

Jury przyznało trzy równorzędne wyróżnienia:

1. Wyróżnienie otrzymuje spektakl "Mikrokosmos" Wrocławskiego Teatru Pantomimy za urodę plastyczną, doskonałe przedstawienie w tańcu świata owadów i wzbogacenie festiwalu o tę nową formę wyrazu.

2. Wyróżnienie otrzymuje spektakl "Nicość lub milczenie Becketta" Teatro de Marionetas do Porto za plastyczny ekwiwalent dramaturgii Samuela Becketta.

3. Wyróżnienie otrzymuje spektakl "Domy Klaunów" w wykonaniu Merlin Puppet Theatre za nadanie sugestywnej formy niepokojom współczesności.

Mamy 3 wiadomości - 2 dobre i 1 złą. Jury przy okazji werdyktu i po wysłuchaniu tekstów scenicznych wyraża głęboki niepokój postępującą degradacją słowa, nonszalanckim traktowaniem polszczyzny (niestety nawet wśród laureatów).

Jednocześnie Jury wyraża głębokie uznanie dla zespołu Teatru "Baj Pomorski" za niebanalną oprawę aktorską zapowiedzi festiwalowych widowisk oraz rozśmieszanie publiczności po godzinach.

Jury pragnie także podkreślić postęp w redagowaniu Kuriera Festiwalowego i wysoki poziom zamieszczanych w nim materiałów.

Na tym protokół zakończono.

***

Związek Artystów Scen Polskich

Sekcja Teatrów Lalkowych

przyznaje

Nagrodę aktorską im. Jana Wilkowskiego

w dziedzinie animacji lalkowej

Mo Bunte - aktorce Kranewit Theater (Berlin, Niemcy)

za kreację artystyczną w spektaklu ,,Ptak Znajda"

***

Jury dziecięce postanowiło przyznać:

Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego wysokości 5000 zł dla najlepszego przedstawienia dla dzieci pt. "O Rybaku i Złotej Rybce" Teatru GULIWER z Warszawy.

Na zdjęciu: "Anima Blu", TAM Teatromusica

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji