Artykuły

Warszawa. Złoty medal Gloria Artis dla Richarda Demarco

Szkocki artysta i animator kultury Richard Demarco został uhonorowany przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego złotym medalem Gloria Artis. "Jest pan człowiekiem-instytucją" - mówił minister dziękując Demarco za lata działalności na rzecz polskiej kultury.

Minister Zdrojewski udekorował Demarco medalem w środę, w gmachu resortu.

Richard Demarco, nazywany często "ambasadorem polskiej kultury", jest malarzem akwarelistą, rysownikiem i grafikiem oraz jednym z najbardziej znanych miłośników sztuki współczesnej. Zorganizował setki wystaw sztuk plastycznych i prezentacji sztuk teatralnych. Od lat propaguje sztukę na międzynarodowych festiwalach w Edynburgu. To z jego inicjatywy reżyser Paweł Passini z zespołem stworzył i pokazał na tegorocznym Edinburgh Festival Fringe spektakl pt. "Kukła. Księga blasku", w którym pojawiają się odwołania do m.in. "Dziadów" Adama Mickiewicza i teatru Tadeusza Kantora.

- Jest Pan człowiekiem-instytucją, organizatorem wszelkich możliwych przedsięwzięć artystycznych, promotorem wielu postaci, także Polaków - Tadeusza Kantora czy Magdaleny Abakanowicz. Dla mnie bardzo cenne jest to, że przykłada pan wielką wagę do edukacyjnych funkcji kultury. Nieustannie pamięta pan o młodych, o konieczności inwestowania w ich rozwój. Chcę też panu podziękować za to, że jest pan wymagający, bo dzięki temu jakość życia artystycznego rośnie. Ten medal wręczam w imieniu własnym, ale również tych, którzy od otrzymali od pana opiekę, wiedzę i profesjonalizm - mówił Bogdan Zdrojewski.

Demarco zauważył, że podczas swojej wieloletniej działalności udało mu się prawdziwie zaprzyjaźnić z wieloma Polakami. - Ten medal to także przypieczętowanie tej przyjaźni i tak naprawdę należy też do nich. Niewiele można zdziałać bez przyjaźni - stwierdził Demarco.

Richard Demarco wspierał starania Łodzi o uzyskanie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, ale podczas uroczystości zapewniał ministra Zdrojewskiego, że chętnie zaangażuje się w obchody Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu. "Wiem, że kocha pan Wrocław, to miejsce ważne również dla mnie" - zapewnił.

Demarco urodził się w 1930 roku w Portobello, obecnie dzielnicy Edynburga. W 1963 roku założył Traverse Theatre, który trzy lata później przekształcił w Richard Demarco Gallery. Przez wiele lat instytucja ta inicjowała i promowała międzykulturowy dialog pomiędzy artystami z różnych części Europy. Podjął się m.in. zadania propagowania sztuki niezależnie od podziałów politycznych i granic. Wyrazem tego była inicjatywa przedstawienia twórczości artystów z krajów tzw. bloku socjalistycznego w kontekście sztuki Europy Zachodniej. Cykl rozpoczęły prezentacje artystów z Niemiec Zachodnich, po których nastąpiły wystawy sztuki współczesnej Rumunii (w 1971 r.) i sztuki polskiej (1972 r.), Jugosławii (1973 r.), austriackiej i francuskiej (1973 r.).

Współpracował z wieloma polskim artystami m.in. Tadeuszem Kantorem i Magdaleną Abakanowicz. W 1990 r. Richard Demarco Gallery przekształcono w Demarco European Art Foundation. Fundacja kontynuuje misję umacniania międzykulturowych więzi pomiędzy krajami Europy. Za znaczące osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie w 1992 otrzymał nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przyznaną przez Zarząd Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji