Artykuły

Kielce. Wystawa "Czas" w Muzeum Narodowym

Od początku do końca świata ma prowadzić zwiedzających wystawa "Czas" w Muzeum Narodowym w Kielcach, której wernisaż odbędzie się we wtorek. Zgromadzono na niej 150 eksponatów z całej Polski. Imprezą towarzyszącą wystawie będzie spektakl "Osąd" w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Pantonimy.

Wystawa będzie podzielona na cztery części: "Stworzenie świata i początek czasu", "Obserwacja i periodyzacja czasu", "Alegorie czasu" oraz "Koniec świata, ale czy koniec czasu?". W ten sposób kieleckie muzeum chce pokazać niemożliwe.

"Pomysł na te wystawę narodził się trzy lata tamu i tyle trwało jej przygotowanie. Pokażemy 150, często bardzo cennych i rzadko wypożyczanych, obiektów z muzeów z całej Polski. Ważnym elementem są nie tylko eksponaty, ale także aranżacja przestrzeni wystawowej, którą stworzył prof. Leszek Mądzik" - zapowiedział wystawę dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach dr Robert Kotowski.

Na interdyscyplinarnej wystawie będzie można zobaczyć m.in. cykl obrazów Stefana Kesslera przedstawiających cztery pory roku w połączeniu z historią syna marnotrawnego z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, obraz "Vanitas" Bartholomeusa Sprangera z Zamku Królewskiego na Wawelu, martwa naturę "Misa z kwiatami" Jana Brueghela młodszego oraz "Staruszkę w oknie" Gerrita Dou z Muzeum Narodowego w Gdańsku.

W Kielcach będzie można obejrzeć także oryginały kilku dzieł Jana Heweliusza, m.in. wydanego w 1647 roku opisu księżyca "Selenographia" z autografem autora.

Ciekawostką wystawy są gdańskie hermy, czyli dwumetrowe drewniane ozdoby ścian z rzeźbami alegorii czasu. Na wystawie będzie również bardzo duża część kolekcji zegarów słonecznych, kieszonkowych, a także przyrządów astronomicznych z Państwowego Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Imprezą towarzyszącą wystawie będzie inspirowany obrazem sądu ostatecznego Hansa Hemlinga spektakl "Osąd" (na zdjęciu) w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Pantonimy. Przedstawienie, w reżyserii Jerzego Kaliny, Pawła Passiniego i Leszka Mądzika, będzie można zobaczyć w czwartek w Kieleckim Centrum Kultury.

Wystawę "Czas" będzie można zwiedzać w Muzeum Narodowym w Kielcach do końca grudnia 2012 roku.

Muzeum Narodowe w Kielcach jest placówką z ponad 100-letnią tradycją. W swoich zbiorach posiada cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, archeologii i przyrody. Główną siedzibą muzeum jest doskonale zachowany pałac z XVII wieku, należący niegdyś do biskupów krakowskich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji