Artykuły

Olsztyn. Jaracz do odnowy

Gruntowny remont Teatru im. Jaracza [na zdjęciu] , który będzie kosztował 13,5 mln zł, zostanie częściowo sfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie 8,2 mln złotych.

Umowę o dofinansowanie projektu rewitalizacji teatru podpisał w środę (27 lipca)wojewoda warmińsko-mazurski Stanisław Szatkowski. - Będzie to tak naprawdę pierwszy gruntowny remont tego teatru od 80 lat. Po pierwszych przetargach we wrześniu prace ruszą jesienią tego roku i potrwają 4 lata - powiedział dyrektor Teatru im. Jaracza Janusz Kijowski.

W pierwszym etapie rewitalizacji przewidziano wybudowanie sal wykładowych i sal prób dla studentów Studium Aktorskiego działającego przy teatrze. Drugi etap to przebudowa zaplecza i sceny głównej, m.in. zapadni, uruchomienie nieczynnej od 20 lat sceny obrotowej, orkiestronu a także remont widowni, sceny kameralnej i elewacji budynku. Dyrektor Kijowski nie przewiduje w drugim etapie remontu ograniczenia działalności teatru.

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie został założony w 1925 roku przez Niemców jako dar dla miejscowej ludności za wygrany plebiscyt. Do 1945 roku wystawiane tu sztuki grano w języku niemieckim. W czasie wojny teatr był zdewastowany, ale nie całkowicie zniszczony.

Gdy w 1945 roku odbywała się premiera "Moralności Pani Dulskiej" inaugurująca scenę polską, teatr nie miał ogrzewania, bieżącej wody, szyb i zaplecza. Kurtyna została uszyta z worków. W ciągu kolejnych 64 sezonów przygotowano około 600 premier.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji